Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bezpečnostná rada opäť neschválila rezolúciu o izraelsko-palestínskom konflikte

Neprijal sa návrh rezolúcie USA, ani text rezolúcie Ruska.

26.10.2023 (SITA.sk) – Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) opäť zlyhala pri zaoberaní sa vojnou medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gaze a odmietla konkurenčné rezolúcie Spojených štátov a Ruska.

Právo Izraela na sebaobranu

Rezolúcia, ktorú navrhli USA, by opätovne potvrdila právo Izraela na sebaobranu, naliehala by na rešpektovanie medzinárodných zákonov, najmä na ochranu civilistov, a vyzvala by na „humanitárne prestávky“ s cieľom dodať potrebnú pomoc do Gazy.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Za návrh USA v stredu v 15-člennej BR OSN hlasovalo desať krajín, tri boli proti a dve sa hlasovania zdržali. Rezolúciu neprijali, pretože ju vetovali Rusko a Čína.

Text rezolúcie, ktorý navrhlo Rusko, by vyzval na okamžité „humanitárne prímerie“ a jednoznačne by odsúdil útoky Hamasu zo 7. októbra v Izraeli ale aj izraelské „nevyberavé útoky“ na civilistov a civilné objekty v Gaze.

Rusko predložilo návrh v „zlej viere“

Za ruský návrh boli štyria členovia BR OSN, proti boli dvaja a hlasovania sa zdržali deviati. Rezolúciu neprijali, pretože ju nepodporilo minimálne deväť členov BR OSN.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová obvinila Rusko z toho, že predložilo svoj text bez konzultácií „v zlej viere“. Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia označil návrh USA za „spolitizovaný“ text na podporu Izraela.

Viac k témam: Americká veľvyslankyňa, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, Ruský veľvyslanec, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk – Bezpečnostná rada opäť neschválila rezolúciu o izraelsko-palestínskom konflikte © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií