Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Mexiku a v Afrike chovajú bezžihadlové včely: z medu vyrábajú produkty a vďaka včelám chránia i svoju úrodu

Vďaka medu vyrábajú mydlá, šampóny, pracie prášky a krémy

Ako už určite dobre viete z nášho článku publikovaného v marci, na Slovensku dochádza k masívnemu úhynu včiel.

Včelári i širšia verejnosť sa snažia apelovať na vládu so žiadosťou o sprísnenie používania pesticídov, ktoré predstavujú obrovskú hrozbu pre včely. Ide najmä o neonikotínoidy (klotianidín, imidakloprid a tiametoxán).  

Ak včely nadobro vyhynú, následky môžu byť fatálne. Opeľujú rastliny, a tak podporujú i našu existenciu. Možno si to neuvedomujeme, pretože to už berieme ako samozrejmosť, no vďaka nim sa nám dostáva väčšina potravín priamo na tanier. Hoci sa zdá, že všetko sa dá nahradiť, nie je to celkom tak. Každý živočích má na zemi svoje miesto a bez včiel by svet existoval len ťažko, ak vôbec.

Bezžihadlové včely vs. včela medonosná

To je dôvod, prečo sa skupina mayských žien rozhodla chovať včely. Založili organizáciu s názvom Educampo, ktorá pomáha chrániť mayské včely. Tie žijú najmä v tropických a subtropických oblastiach. Svoje úle si robia vo vnútri kmeňa stromu alebo v jeho spodnej časti.

Zdroj: upsocl.com

Najčastejším miestom ich výskytu je Austrália, Afrika a Južná Ázia. Zvyknú sa tiež nazývať aj ako bezžihadlové včely. Žihadlo síce majú, no je také zakrpatené, že ho vôbec nevidno, nevyužívajú ho ani k obrane. Príroda ich však nenechala napospas, brániť sa môžu hryzadlami, ktorými dokážu spôsobiť pomerne veľkú bolesť.

Včely Melipona beecheii, ako sa tieto včely odborne nazývajú, začali chovať Mayovia na poloostrove Yukatán v  Mexiku. Na rozdiel od včely medonosnej, ktorá dokáže ročne nahromadiť desiatky kilogramov medu, sú mayské včely omnoho menej produktívne – viac ako kilogram medu od nich nečakajte. Vzhľadom na odlišný spôsob života a miesto ich výskytu nájdeme i rozdiely v chuti medu oboch druhov včiel – klasickej európskej medonosnej včely a včely mayskej. Med mayskej včely je viac sladký, ako sme bežne zvyknutí a má výraznejšiu chuť, v ktorej je možné zreteľne rozoznať stopu po ovocí.

https://www.instagram.com/p/BvxKzC-FuUN/

Pochúťka i vzácny liek

Spôsob, ako med spracovávajú, zostáva výlučne vo vnútri komunity. Odovzdávajú ho z generácie na generáciu. Včelárstvu sa tu venuje viac ako 200 mayských žien. Všetky navštevujú odborné prednášky a školenia, ktoré ich učia, ako sa správne starať o včely a ako ich prikrmovať v čase úbytku kvetov. Vďaka medu vyrábajú mydlá, šampóny, pracie prášky a krémy, ktoré produkujú i do sveta. Viac výrobkov nájdete napríklad v internetovom obchodíku Etsy. Literatúra uvádza, že v mnohých pôvodných domorodých kultúrach je tento med považovaný za vzácny liek.

Zdroj: meliponinibeehoney.com

Organizácia Educampo, ktorá med reprezentuje po celom svete, existuje už viac ako 10 rokov a v Mexiku má dlhú tradíciu. Je skvelým príkladom toho, ako môže ekosystém efektívne fungovať i v čase straty biodiverzity v dôsledku znečisťovaniu vôd, morí a oceánov ťažko rozložiteľným odpad, ktorý v nich často končí. Ak nezmeníme spôsob, ako komunikovať s prírodou, náš život i život budúcich generácií je v ohrození.

Projekt slony a včely

Nielen Mayovia môžu ísť príkladom. Zoologička Lucy Kingová a jej kolegovia prišli so zaujímavým zistením – vedeli ste, že slony sa boja včiel? Dôvod ich strachu spočíva v tom, že keď sa včely zatúlajú do slonieho stáda, ich prirodzená reakcia je, že sa začnú brániť. Preto sa včelám radšej vyhýbajú. Keď počujú známe bzučanie, v momente zmenia smer.

Na základe týchto poznatkov vznikol v roku 2009 projekt Elephants and Bees. Pointa spočívala v tom, že poľnohospodári začali včelie úle rozmiestňovať každých desať metrov okolo polí, kde majú nasadenú úrodu. Tú im totiž často udupávali stáda slonov. Takéto včelie ploty sa nachádzajú v Keni, Botswane, Mozambiku, Tanzánii, Ugande a dokonca aj na Srí Lanke. Obrana proti slonom nie je jedinou výhodou týchto úľov, pomáhajú tiež opeľovať nasadené plodiny.

https://www.instagram.com/p/BqfFTtRhtEf/

Poľnohospodári následne med predávajú buď priamo na mieste alebo ho dodávajú do obchodov. Je to fantastický nápad, ktorý pomáha hneď niekoľkým stranám naraz: poľnohospodárom s úrodou i malým privyrobením si, ako aj včelám a slonom vyhnúť sa vzájomnému kontaktu. Neustále však hľadajú finančné prostriedky na vybudovanie väčšieho počtu týchto včelích plotov, ktoré sa im náramne osvedčili.

Zdroj: domacimed.cz, upsocl.com, designyoutrust.com, meliponinibeehoney.com, instagram.com/melipona_beecheii, instagram.com/elephantsandbees_ste

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií