Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Biden nariadil poskytnutie dôkazov o ruských vojnových zločinoch, ide tak proti odporúčaniam Pentagonu

Demokratickí aj republikánski zákonodarcovia vyzvali Biely dom, aby súdu poskytol dôkazy, čo naznačuje zmenu straníckeho postoja voči ICC.

27.7.2023 (SITA.sk) – Americký prezident Joe Biden nariadil jeho tímu, aby poskytol dôkazy o ruských vojnových zločinoch na Ukrajine Medzinárodnému trestnému súdu (ICC). Je to výrazný odklon od doterajšieho amerického postoja voči súdu a ide proti odporúčaniam Pentagonu. Informuje o tom spravodajský web Politico.

Odovzdanie dôkazov

Nemenovaný americký predstaviteľ potvrdil, že administratíva oboznámila s rozhodnutím zákonodarcov, aj keď Biely dom odovzdanie materiálov ešte verejne neoznámil.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Senátori Dick Durbin a Lindsey Graham, ktorí sú členmi senátneho výboru pre súdnictvo a podporujú odovzdanie dôkazov, v stredu v noci v stanovisku uviedli, že ich teší, že vláda konečne podporuje vyšetrovanie ICC.

Spojené štáty nie sú signatárom Rímskeho štatútu, ktorý zriadil súd, a nie sú jeho členom, preto argumentujú, že nespadajú pod jeho jurisdikciu. Washington sa obával, že prokurátor ICC bude mať právomoc vyšetrovať konanie amerických vojakov vo vojne.

Sľub Bidenovej administratívy

Vojna na Ukrajine a sľub Bidenovej administratívy pomôcť Kyjevu priviesť Rusko na zodpovednosť za jeho zverstvá však viedli k zmierneniu vzťahov medzi USA a medzinárodným súdom.

Demokratickí aj republikánski zákonodarcovia vyzvali Biely dom, aby súdu poskytol dôkazy, čo naznačuje zmenu straníckeho postoja voči ICC. Krok podporili aj ministerstvá zahraničia a spravodlivosti, najmä preto, aby ukázali, že USA podporujú medzinárodné právo a ľudské práva.

Americkí predstavitelia majú údajne spravodajské informácie o ruských vojnových zločinoch na Ukrajine, ktoré napríklad zahŕňajú informácie o tom, že ruská vláda zadržiava tisícky ukrajinských detí v integračných programoch v táboroch v Rusku a na okupovanom Kryme. Tieto dôkazy však ešte súdu v holandskom Haagu neposkytli.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Americký prezident, ruské vojnové zločiny, rusko-ukrajinský konflikt, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Biden nariadil poskytnutie dôkazov o ruských vojnových zločinoch, ide tak proti odporúčaniam Pentagonu © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií