Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Biden sa ospravedlnil Ukrajine za zdržanie vojenskej pomoci, Zelenskyj sa za jej schválenie poďakoval

Američania dlhodobo stoja pri Ukrajine.

7.6.2024 (SITA.sk) – Americký prezident Joe Biden sa v piatok po prvý raz verejne ospravedlnil Ukrajine za niekoľkomesačné zdržanie americkej vojenskej pomoci, ktoré viedlo k ruským ziskom na bojisku.

V Paríži, kde sa spolu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským zúčastnil na podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia v Normandii, sa Biden ospravedlnil Ukrajincom za týždne neistoty o tom, či príde ďalšia pomoc, zatiaľ čo konzervatívni republikáni v americkom Kongrese šesť mesiacov zadržiavali balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu vo výške 61 miliárd dolárov.

Američania stoja pri Ukrajine

Americký prezident, ktorý je demokrat, však zdôraznil, že Američania dlhodobo stoja pri Ukrajine.

Stále sme v tom (v úsilí pomôcť, pozn. red.). Úplne. Absolútne,“ vyhlásil Biden.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zelenskyj vyzval všetkých Američanov, aby podporili boj Ukrajiny proti ruskej agresii a poďakoval sa americkým zákonodarcom, že napokon schválili balík pomoci, ktorý umožnil Ukrajine obmedziť ruský pokrok v ostatných týždňoch.

Je veľmi dôležité, aby v tejto jednote Spojené štáty americké, všetci Američania, zostali s Ukrajinou, ako to bolo počas druhej svetovej vojny. Ako Spojené štáty pomohli zachrániť ľudské životy, zachrániť Európu. A spoliehame sa na vašu pokračujúcu podporu, že budete stáť pri nás bok po boku,“ povedal.

Ďalší balík vojenskej pomoci

Spojené štáty sú najväčším poskytovateľom vojenskej podpory pre Ukrajinu. Biden v piatok oznámil, že USA pošlú Ukrajine ďalší balík vojenskej pomoci v hodnote 225 miliónov dolárov.

Dodatočnú pomoc označil za peniaze na „rekonštrukciu elektrickej siete“ na Ukrajine, čo sa podľa jeho asistentov týkalo dodatočných systémov protivzdušnej a protiraketovej obrany v novom balíku.

Americkí predstavitelia už vo štvrtok uviedli, že najnovší balík zahŕňa muníciu pre systémy HIMARS, mínometné systémy a rôznu delostreleckú muníciu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v júni 2024 (fotografie)

Viac k témam: americká pomoc, Americký kongres, Americký prezident, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident, Vojenská pomoc Ukrajine, Vylodenie v Normandii
Zdroj: SITA.sk – Biden sa ospravedlnil Ukrajine za zdržanie vojenskej pomoci, Zelenskyj sa za jej schválenie poďakoval © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií