Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Biden zvýši clá na tovar z Číny, pri elektromobiloch na viac ako 100 percent

Clá prichádzajú uprostred ostrej kampane pred prezidentskými voľbami medzi šéfom Bieleho domu Joeom Bidenom a jeho republikánskym predchodcom Donaldom Trumpom.

14.5.2024 (SITA.sk) – Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena oznámila plány na uvalenie nových ciel na čínske elektrické vozidlá, batérie, solárne panely, oceľ, hliník a zdravotnícke tovary. Clá prichádzajú uprostred ostrej kampane pred prezidentskými voľbami medzi šéfom Bieleho domu Joeom Bidenom a jeho republikánskym predchodcom Donaldom Trumpom, v ktorej obaja kandidáti súperia o to, kto je voči Číne tvrdší.

Clá sa majú postupne zaviesť v priebehu nasledujúcich troch rokov. Colná sadzba na čínske elektromobily sa má tento rok zvýšiť na 102,5 percenta z úrovne 27,5 percenta a clá na solárne panely majú stúpnuť dvojnásobne na 50 percent. V prípade čínskych lítium-iónových batérií pre elektromobily USA colnú sadzbu v roku 2024 zvýšia zo 7,5 percenta na 25 percent.

Nové clá, prinajmenšom spočiatku, sú do značnej miery symbolické, keďže sa budú vzťahovať len na dovoz v hodnote približne 18 miliárd dolárov. Podľa analýzy spoločnosti Oxford Economics nové clá zvýšia infláciu len o 0,01 percenta.

Viac k témam: americké clá, americké prezidentské voľby, Americký prezident, bývalý americký prezident, čínske elektromobily, čínsky export, Elektromobily, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Biden zvýši clá na tovar z Číny, pri elektromobiloch na viac ako 100 percent © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií