Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bieloruská opozičná líderka Cichanovská dostala anonymný odkaz o smrti jej manžela, nepočula o ňom už štyri mesiace

Cichanovská o svojom manželovi Siarhejovi nepočula od začiatku marca, listy pre neho už nedoručujú a jeho právnik ho nemohol navštíviť.

4.7.2023 (SITA.sk) – Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská v utorok informovala, že dostala anonymný odkaz, že jej manžel zomrel vo väzení.

Cichanovská pre agentúru The Associated Press (AP) uviedla, že o svojom manželovi Siarhejovi nepočula od začiatku marca, listy pre neho už nedoručujú a jeho právnik ho nemohol navštíviť.

Chcel kandidovať proti Lukašenkovi

„Nič o ňom neviem. Nedostala som ani jeden list a cez jeho právnika nebola žiadna komunikácia,“ vyjadrila sa Cichanovská. Zároveň dodala, že nemá dôkaz o tom, že tvrdenie na spomenutom odkaze je pravdivé.

Siarheja Cichanovského zatkli v roku 2020 po tom, ako oznámil plány kandidovať v prezidentských voľbách proti vodcovi Alexandrovi Lukašenkovi.

Jeho manželka napokon kandidovala namiesto neho a získala si rozsiahlu podporu ľudí naprieč krajinou.

Voľby podľa oficiálnych výsledkov napokon vyhral Lukašenko, čo opozícia a Západ označili za podvod a vyvolalo to masívne protesty.

Nič nevedno ani o ďalších

Cichanovská musela po tlaku úradov opustiť krajinu a jej manžela neskôr odsúdili na 19 a pol roka väzenia za organizovanie masových nepokojov.

Cichanovski nie je jediný väznený predstaviteľ opozície, o ktorom sa veľa nevie. O Viktarovi Babarykovi, bývalom bankárovi, ktorý tiež chcel kandidovať za prezidenta, už nikto nič nepočul 67 dní.

O manažérke jeho kampane Maryji Kalesnikavovej sa neobjavili žiadne správy už viac ako päť mesiacov. O ďalšom opozičníkovi Mikolovi Statkevičovi nebolo počuť už 145 dní.

Zámerná taktika úradov

„Ide o novú zámernú politiku úradov držať opozičných lídrov v úplnej informačnej izolácii. Je to pokus úradov zatlačiť nielen na politických väzňov, ktorým je odopieraný kontakt s vonkajším svetom a sú držaní v hrozných podmienkach, ale aj na ich rodiny, ktoré sú nútené žiť bez akýchkoľvek informácií o svojich blízkych,“ povedal pre AP Pavel Sapelko z ľudskoprávnej skupiny Viasna.

Podľa tejto organizácie je v Bielorusku za mrežami v súčasnosti 1 501 politických väzňov.

Viac k témam: Bieloruská opozícia
Zdroj: SITA.sk – Bieloruská opozičná líderka Cichanovská dostala anonymný odkaz o smrti jej manžela, nepočula o ňom už štyri mesiace © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií