fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bielorusko odsúdilo opozičnú líderku Cichanovskú na 15 rokov väzenia, tresty dostali aj štyria ďalší

Spolu s ďalšími štyrmi opozičníkmi ju súdia pre obvinenia, ktoré zahŕňajú sprisahanie za účelom zvrhnutia vlády, vytvorenie a vedenie extrémistickej skupiny, podnecovanie k nenávisti a poškodzovanie národnej bezpečnosti.

Máte tip? napíšte nám mailom

6.3.2023 (SITA.sk) – Bieloruskú exilovú opozičnú líderku Sviatlanu Cichanovskú v Minsku v pondelok odsúdili na 15 rokov väzenia. Cichanovskú a ďalších štyroch členov bieloruskej opozície súdia v neprítomnosti pre obvinenia, ktoré zahŕňajú sprisahanie za účelom zvrhnutia vlády, vytvorenie a vedenie extrémistickej skupiny, podnecovanie k nenávisti a poškodzovanie národnej bezpečnosti.

Exilového politika Pavla Latušku odsúdili na 18 rokov väzenia. Maryja Morozová, Voľha Kavaľkovová a Siarhej Dylevskij dostali 12-ročné tresty.

Všetci piati obvinení opustili Bielorusko, keď po sporných prezidentských voľbách v roku 2020 v krajine vypukli masívne protesty. Autoritársky prezident Alexander Lukašenko získal ďalšie funkčné obdobie, no podľa opozície a Západu boli voľby zmanipulované. Protesty viedli k masívnemu záťahu proti disentu.

Viac k témam: Bieloruská opozícia, Bieloruský prezident, Odsúdenie, Väzenie
Zdroj: SITA.sk – Bielorusko odsúdilo opozičnú líderku Cichanovskú na 15 rokov väzenia, tresty dostali aj štyria ďalší © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií