fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bizarné triky na chudnutie, ktoré zaručene fungujú

Existuje veľa rád a cvikov, ktoré vás vraj zbavia tuku za krátky čas. Rôzne diéty, 30-dňové výzvy a pod. Pozrite sa na 12 bizárnych trikov na chudnutie, o ktorých ste určite ani netušili.

Máte tip? napíšte nám mailom

Často jete len preto, že vám chutí a nie kvôli hladu. Siahate po rôznych potravinách a tuky vo vašom tele sa hromadia. Okrem toho na množstvo jedla vplýva hlavne stres, čas dňa, klíma či hádky vo vzťahoch. Brian Wansink (psychológ, poradca pri jedle) vo svojej poslednej knihe uvádza tipy ako schudnúť, ponúkame vám z nich 12 bizarných trikov, ktoré vám pri chudnutí pomôžu.

1. Nebojte sa, že do toho znova spadnete

Ak začnete diétu, raz príde ten deň, keď upadnete do stavu, že už chcete prestať. Dostanete chuť na stehno, čokoládu a iné chutné jedlá, ktoré ste doteraz jedli. Nie je najhoršou fázou začať a zotrvať v diéte zopár dní, ale odolať chutným nezdravým nástrahám a vydržať v diéte. Nebojte sa, zachovajte pokoj a snažte sa presvedčiť, prečo to robíte. Zoberte si svoju diétnu stravu (napr. kapustu, mrkvu…) a čerstvo sa zahryznite.

2. Dodržte pravidlo dvoch

Skúste sa ubezpečiť, že váš tanier vždy obsahuje dva druhy jedla: mäso a prílohu resp. vedľajšie jedlo (šalát, zelenina, ryba). Takéto usporiadanie vás prinúti zvyknúť si na rozumnejší spôsob jedenia.

3. Získajte druhú pomoc

Zmeňte svoje stravovacie miesto. Zoberte svoj tanier a choďte do obývačky, na balkón, terasu alebo do záhrady. Týmto spôsobom (ak chcete tzv. druhá pomoc) je tu šanca, že váš hlad bude ustupovať pred dosahom kuchyne a jedla v nej.

Prečítajte si tiež:
Prekyslený organizmus: Mýtus alebo fakt?

4. Nechajte si dôkazy o svojich “zločinoch”

Ľudia, ktorí sa ponáhľajú rýchlo upratať za sebou zvyšky jedla, riad či obal, majú tendenciu jesť viac. Tí, ktorí si nechávajú dôkazy o konzumácii až do konca, sa budú radšej riadiť pocitom plnosti.

5. Naberajte si menšie porcie

Podľa štúdie majú ľudia tendenciu jesť, až kým ich tanier nie je prázdny a nie dovtedy, keď sa cítia plní. Riešením je naberať si menšie porcie a jesť pozorne. Zamerajte sa na pocit hladu a nie na to, koľko potravín sa ešte nachádza na stole či tanieri.

6. Spoločnosť

Osamote zjeme o 30% menej ako v prítomnosti inej osoby. Ak zdieľate svoju večeru s 3-4 ľuďmi, máte tendenciu zjesť dvakrát viac. Skúste svoje hlavné jedlo konzumovať sama a v spoločnosti iných sa obmedzte na rýchle občerstvenie a nápoje.

7. Napíšte si zoznam

Ak ste v obchode a kupujete potraviny na ďalší víkend, mali by ste sa riadiť nákupným zoznamom a kúpiť len to, čo naozaj potrebujete. Pred vstupom do obchodu si vyberte zoznam a kúpte len tie potraviny, ktoré majú krátku záruku.

8. Povedzte nie chutným jedlám

Nájdite najtmavšiu izbu vo vašom dome a skryte do nej všetko chutné jedlo (alebo ho premiestnite do najvzdialenejšieho rohu chladničky). Môžete povedať, prečo tieto potraviny vôbec kupujete? Jednoducho ako Wansink poukazuje, je jednoduchšie niečo povedať, ako to urobiť. Ak máte chutné potraviny na očiach, je jasné, že ich budete konzumovať viac (ktovie v akom množstve). Správne riešenie je jesť rozumne, nie vyhnúť sa kupovaniu týchto potravín.

Prečítajte si tiež:
Aleo vera je všemocný liek, ktorý používali už starovekí Egypťania. Toto sú dôvody, pre ktoré túto rastlinku musíš mať

9. Všetko dôkladne prežujte

Štúdie ukazujú, že žuvanie každého sústa jedla, aspoň 32-krát, pomáha lepšie nasýtiť vaše chuťové receptory, čím sa znižuje chuť do jedla a budete mať skôr pocit, že ste plné.

10. Neukladajte kalórie v dopoludňajších hodinách

Ako opisujú Wansinkove štatistiky, zvyky raňajok tvoria 96% zachovania dobrej postavy. 4 zo 100 štíhlych žien prezradilo, že sa ráno nedotýkajú jedla. Naopak, tie, ktoré mali nadváhu priznali, že vynechávajú raňajky z dôvodu, že budú štíhlejšie.

11. Konzumujte jedlo v porciách

Ako sa hovorí, oči by jedli, aj keď telo už nevládze. Človek sa snaží zjesť všetko, čo má na tanieri, napriek tomu, že už niekedy nevládze. Čím menej vidíte, tým menej zjete. Skúste svoje porcie zmenšiť a jedlo si dávajte na tanier. Misky a hrnce by mali zo stola zmiznúť, pretože vás to bude pokúšať k tomu, aby ste si ešte vzali, lebo ešte je toho dosť.

12. Buďte v pokoji a v súlade

Neponáhľajte sa vyskúšať všetky tipy naraz. Najlepším riešením by bolo zaviesť jednu novú radu každý týždeň. Postupne, s malými krokmi získate nový spôsob života a s ním krásne štíhle telo.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií