fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Maďarsku sú po zásahu bleskom na kúpalisku dvaja ľudia v nemocnici. Čo robiť, keď nás zastihne búrka?

Máte tip? napíšte nám mailom

Dvaja zo štyroch zranených z piatkového zásahu bleskom na kúpalisku v obci Gyenesdiás v maďarskej Zalianskej župe sú ešte v nemocnici.

Uviedol to v pondelok pre agentúru MTI riaditeľ nemocnice v Keszthelyi Attila Kvarda.

V piatok popoludní previezli záchranári do nemocnice tri ženy a jedného muža po zásahu bleskom do stromu a ľudí stojacich pod ním. Dvoch z troch zasiahnutých bleskom museli na mieste oživovať, štvrtá osoba si ľahšie zranila hlavu pri páde.

Riaditeľ nemocnice spresnil, že išlo o členov jednej rodiny. Nemku, ktorá si zranila hlavu, prepustili z nemocnice už počas víkendu. Prepustili aj jej dcéru, ktorú blesk priamo zasiahol. Obaja ešte hospitalizovaní pacienti, otec a druhá dcéra, sa podľa slov riaditeľa už majú dobre.

Čo však robiť, keď nás zastihne búrka?

Najlepšie je vyhnúť sa jej. Keď už ale niet cesty späť, treba sa riadiť týmito pokynmi:

 • Ak ste vonku, čo najrýchlejšie vyhľadajte úkryt.
 • Vyhýbajte sa vysokým objektom (priťahujú blesk), vodným plochám, osamelo stojacim stromom. Snažte sa byť aspoň 30 metrov od vody. Nekúpte sa! V prípade stromov sa vyhýbajte tým vysokým, uprednostnite radšej nižšie kríky.
 • Nebezpečný je okraj lesa. Bezpečnejšie je vo vnútri.
 • Ak ste na lúke, najlepšie spravíte, ak si sadnete, prípadne ľahnete. Ak nájdete priekopu, priehlbinu, skrčte sa do nej. Nezostávajte stáť – boli by ste najvyšším objektom v teréne, teda by ste pôsobili ako bleskozvod.
 • Keďže zem je pri búrka mokrá, je vodivá. Ľudské telo je však ešte vodivejšie, pretože ho zo 70 % tvorí voda. Mali by ste byť teda od zeme izolovaní – sadnite si na nevodivý predmet (karimatku, batoh).
 • V jaskyni sa ukryte len vtedy, keď je dostatočne veľká – od vchodu by ste mali byť vzdialení aspoň 1 meter a nad hlavou by mali byť aspoň 3 metre. Takisto platí, že by ste sa mali posadiť na nevodivý predmet.
Prečítajte si tiež:
Americkí astronauti používajú pero "za milióny". Svet sa z toho smeje, no má to svoju logiku

POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE →

 • Ak sa schovávate v prístrešku, určite nezakladajte oheň. Priťahuje blesk.
 • Ak práve sedíte na bicykli, vzdiaľte sa od neho.
 • Ak cestujete v aute, ste na tom dobre. Auto totiž funguje ako Faradayova klietka. Blesk, ktorý zasiahne automobil, do jeho kabíny neprenikne, ale zvedie sa po povrchu karosérie do zeme.
 • Ak ste na túre, snažte sa dodržať všetky predošlé pokyny a zároveň sa vyhýbajte oceľovým lanám, reťaziam či rebríkom. Všetky tieto predmety vo veľkom priťahujú blesk.
 • Ak ste na hrebeni, zíďte nižšie.
 • Horský záchranár radí, že (aj napriek tomu, že vo všeobecnosti sa hovorí, že počas búrky treba mať mobil vypnutý) mobil nemáte vypínať. Magnetické pole človeka je oveľa väčšie ako pole telefónu či ostatných bežných kovových predmetov, ktoré má človek pri túre so sebou. Preto je úplne jedno, či má telefón počas búrky zapnutý alebo vypnutý. Najhorší je podľa neho úplný opak, pretože potom človek nemôže zavolať záchranu. V strese ľudia zabudnú, že keď chcú zavolať na 112-ku, nepotrebujú zadávať PIN kód.
 • Ešte jedna rada pre turistov: Počasie sa v horách láme okolo jedenástej hodiny predpoludním. Preto sa treba cez leto vydať na túru skoro ráno, najlepšie hodinu po svitaní, aby bol človek na hrebeni ešte pred obedom a v doline na ceste späť okolo druhej popoludní.
Prečítajte si tiež:
VIDEO: Potápač pomohol chobotnici vymeniť plastový pohár za mušľu

Koľko máme času?

Platí, že zvuk sa šíri rýchlosťou 330 metrov za sekundu, teda každé tri sekundy od blesku do hromu znamenajú, že búrka je od nás vzdialená jeden kilometer. Príklad: Keď zbadáme blesk, začneme počítať sekundy. Ak zaznie hrom po 21 sekundách, búrka je od nás vzdialená približne sedem kilometrov.

Zdroje: http://www.teraz.sk/magazin/po-zasahu-bleskom-na-kupalisku/341183-clanok.htmlhttps://myliptov.sme.sk/c/6496934/horsky-zachranar-mobil-pri-burke-nevypinajte.htmlhttps://www.interez.sk/co-robit-vas-neocakavane-zastihne-silna-burka-blesky-rady-vam-mozu-zachranit-zivot/

Foto: https://pixabay.com/sk/hrom-b%C3%BArka-fialov%C3%A1-po%C4%8Dasie-blesk-953118/https://pixabay.com/sk/b%C3%BArka-dobrodru%C5%BEstvo-myst%C3%A9ri%C3%A1-blitz-3041241/, https://pixabay.com/sk/z%C3%A1pad-slnka-s%C3%BAmrak-obloha-mraky-2459855/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií