fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Blinken povedal, či únik utajených dokumentov o vojne na Ukrajine a Zelenskom ovplyvnil spoluprácu so spojencami

Pre únik utajených dokumentov vo štvrtok zatkli 21-ročného člena Massachusettskej leteckej národnej gardy Jacka Teixeiru a v piatok ho formálne obvinili.

Máte tip? napíšte nám mailom

15.4.2023 (SITA.sk) – Nedávny únik utajených dokumentov americkej armády, ktoré obsahovali aj citlivé informácie o vojne na Ukrajine, podľa amerického ministra zahraničia neovplyvnili spoluprácu so spojencami a bezpečnostné partnerstvá.

Antony Blinken o úniku hovoril počas návštevy Vietnamu. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Ich spoluprácu to neovplyvnilo

Blinken na americkom veľvyslanectve v Hanoji povedal, že odvtedy, čo zaznamenali uniknuté informácie, sa nimi zaoberali s partnermi a spojencami, a to na vysokej úrovni.

„Jasne sme vyjadrili svoj záväzok chrániť spravodajské informácie a náš záväzok voči našim bezpečnostným partnerstvám,“ vysvetlil diplomat.

„Prinajmenšom to, čo som doteraz počul, je ocenenie krokov, ktoré podnikáme, a neovplyvnilo to našu spoluprácu,“ dodal.

Zatkli člena leteckej národnej gardy

Pre únik utajených dokumentov vo štvrtok zatkli 21-ročného člena Massachusettskej leteckej národnej gardy Jacka Teixeiru a v piatok ho formálne obvinili.

CNN preskúmala niektoré z dokumentov, ktoré odhaľujú citlivé informácie o kľúčových slabinách obrany Ukrajiny, o rozsahu, v akom USA prenikli na ruské ministerstvo obrany a do ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny, a o rozsahu amerického špehovania nepriateľov a spojencov, vrátane ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Prečítajte si tiež:
Juhokórejský prezident by mal stíchnuť. Nevymeníme svoj osud za kukuričný koláč, odkázala Kimova sestra do Soulu

Zdroj blízky ukrajinskému prezidentovi pre CNN povedal, že v dôsledku úniku už upravili niektoré vojenské plány.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident, Únik informácií, utajované dokumenty, Wagnerova skupina
Zdroj: SITA.sk – Blinken povedal, či únik utajených dokumentov o vojne na Ukrajine a Zelenskom ovplyvnil spoluprácu so spojencami © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií