fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Blogerka Sweet Lady Lollipop EXKLUZÍVNE pre Klocher: 10 rád, AKO ZAČAŤ BLOGOVAŤ

Vitajte v nablýskanom svete blogerov, vlogerov a instagramerov. Ak doň už dlhšie túžite patriť aj vy, máte super koníček a milujete klásť slová na papier či priamo do WordPressu, nedovolíme, aby vás niekto zastrašil. „Nadýchnite sa a pustite sa do písania,“ radí známa slovenská blogerka Ivana Petrušová, Sweet Lady Lollipop. Exkluzívne pre Klocher spísala základné pravidlá pre nováčikov vo svete blogerov.

 

1. Pripravte sa na beh na dlhé trate

Často mi píšu dievčatá, že by si chceli založiť blog, no chýba im odvaha. Lenže o nej to práve je. Nesmiete sa báť. Nadýchnite sa a zabudnite na strachy. Vydolujte zo seba kreativitu a s chuťou dajte na papier inšpiratívny či zaujímavý zážitok. Blog aj vlog si vyžadujú trpezlivosť a odhodlanie. Úspešným zo dňa na deň sa stanete len zriedka. Aj blogovanie je o drine, psychickej aj fyzickej. Ako bloger sa stávate modelom, štylistom, fotografom, producentom, editorom, vydavateľom, ekonómom aj obchodníkom v jednej osobe.

2. Majte reálne predstavy

Zo začiatku vám bude váš nový blog pripadať ako zábavka. Časom sa však z neho dokáže stať váš vlastný životný štýl i biznis. Bude si vyžadovať veľkú dávku tolerancie a podpory rodiny a okolia. Navyše, rátajte s tým, že tvorba kvalitného obsahu býva časovo aj niekedy aj finančne náročná. Fajn je mať na začiatok odloženú aspoň symbolickú časť, ak by ste potrebovali doplniť vybavenie, kvalitný foťák či podporiť príspevky na sociálnych sieťach.

3. Noste si notes, robte si poznámky

Kedykoľvek môžete natrafiť na niečo inšpirujúce. V tej sekunde si to potrebujete zapísať. Je fajn robiť si poznámky –  celé vety alebo aspoň záchytné slová. Mne napadá veľa tém počas vysávania či šoférovania – v takom prípade je dobré nahrávať si, čo vám práve napadne a neskôr to spracovať do podoby textu. Ak ma zaujme niekoho citát alebo myšlienka, netreba sa báť na to s odkazom na pôvodného autora nadviazať. Dôležité je však nikdy nikoho nekopírovať. Pokiaľ sa chcem niekým inšpirovať, nie je na tom nič zlé, no treba to už na začiatku priznať.

4. Píšte svojim štýlom

Často sa ma pýtajú, aké sú pravidlá dobrého písania. Spojenie „dobré písanie” je veľmi vrtkavé. Čo sa môže páčiť mne, je pre iného absolútny brak. Ako čitateľ mám rada, ak sa mi autor otvorí a píše prirodzene, nevnáša do svojho štýlu nič umelé. Ak bežne používa slang, nech ho dá pokojne aj na blog či na papier. Kľúčové je, aby bol text gramaticky správny a obsahoval ucelenú myšlienku. Texty nemusia byť dlhé, no pre mňa je základ, aby boli úprimné.

5. Blogovaním viete zarábať, ale…

Spolupráce so značkami, affiliate marketing, tvorba externého obsahu pre značky – to všetko príde po istom čase a investovanej námahe. Rátajte však s tým, že táto práca nedokáže zabezpečiť vždy rovnaký fixný príjem a množstvo zarobených peňazí. Výška honorárov sa odvíja aj od aktuálnej situácie na trhu – či ľudia nakupujú, koľko a čo. Bloger sám si musí určiť, do akých spoluprác so značkami je ochotný ísť a či mu sedia do obsahu. Spolupráce môžu veľakrát veľmi pomôcť, no zároveň aj poškodiť.

6. …nechcite zarábať hneď

Ak je váš prioritný cieľ zárobok či známe meno, o založení blogu by som odporúčala ešte premýšľať. Blog musí človek písať srdcom a vždy načúvať svojmu publiku. Ak ho píšete pre peniaze, vnímavý čitateľ to veľmi ľahko rozpozná. Garantujem vám, že takýto obsah prestane publikum veľmi rýchlo baviť.

7. Najjednoduchší spôsob, ako si založiť blog

Celkový proces založenia blogu po technickej stránke pozostával v mojom prípade z nasledovných POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií