fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bojovať so strachom je náročné. Fóbia z pavúkov, lietania či zubára trápi mnoho ľudí. Trpíš nejakou aj ty?

Máte tip? napíšte nám mailom

Ľudský strach je nevyspytateľný a svoje obete si vyberá každý deň pri všetkých možných príležitostiach. Pozrite sa na top 5 fóbií, ktoré trápia možno i niekoho z tvojej rodiny.

Obava zo zubára

Portál Aktuality.sk informuje, že približne 9 až 20% ľudí sa obáva toho, že majú prísť čo i len na preventívnu prehliadku k svojmu zubárovi.

Pocit strachu ešte pred samotnou návštevou zubára môže ovplyvňovať niekoľko vecí. Napríklad neznesiteľný pocit z pichnutia injekcie, pocit blížiacej sa bolesti a zároveň nemožnosti ju stopnúť. Táto fóbia môže vyplývať z vlastnej nepríjemnej bolestivej skúsenosti, alebo i z rozprávania zážitkov svojich blízkych. Nanešťastie mnoho ľudí návštevu zubára odkladá a tak si prejdú celým procesom opravy zubov aj na niekoľkokrát počas jedného, dvoch týždňov. Čím nárazovo utrpí i finančný stav.

Zdroj: unsplash.com

Obava byť v blízkosti ďalších ľudí

V USA má túto fóbiu približne až 15 miliónov ľudí nad 18 rokov. Strach z iných ľudí, poznáme pod pojmom sociálna fóbia, do ktorej spadajú nepríjemné pocity z prítomnosti návalu cudzích osôb napr. v obchodných domoch. Prevažne do tejto oblasti patrí i neschopnosť konzumovať jedlo pred inými ľuďmi, alebo stavy úzkosti, keď sa na vás niekto dlho pozerá. Pre ľudí, ktorých trápi táto fóbia, môže byť nepríjemné, ak im venujete bežné dotyky, alebo typické prejavy flirtovania.

Prečítajte si tiež:
Manipulatívna Učiteľka alebo Tamara, riaditeľka škôlky z Oteckov: Na ART FILM FEST-e si prevzala cenu Zuzana Mauréry
Zdroj: unsplash.com

Obava z lietania

Počuli ste niekedy od svojej rodiny/kamarátky/priateľa, že nikdy nesadnú do lietadla? Tento strach sa u ľudí vyskytuje možno častejšie, akoby ste si mysleli. Mnoho z nich ho dokáže prekonať už po úspešnom vzlietnutí lietadla, ale stále existujú takí, ktorí sa s ním vyrovnávajú počas celého letu. V súčasnosti touto obavou trpí približne 5% populácie a závisí od konkrétnej výšky, v akej sa človek nachádza.

Zdroj: unsplash.com

Obava z pavúkov

Na základe novej štúdie je potvrdené, že fóbiou z pavúkov trpia až štyrikrát častejšie ženy ako muži. Je to zrejme preto, že keď sa zahľadíme na obrázok pavúka, v mysli si ihneď predstavíme skutočného pavúka. Ako je v blízkosti, ako sa pohybuje a kde sa práve môže nachádzať.

Zdroj: unsplash.com

Obava zo psa

I keď psík na prvý pohľad nepredstavuje nebezpečenstvo, jeho agresivita/útok vyvolaná rôznymi dôvodmi, môže pre niektorých ľudí predstavovať tie najhoršie obavy. Stačí, aby si spomenuli na nejaký traumatizujúci zážitok z detstva. Niekedy jeho správanie nedokážeme predvídať, preto ho niektoré osoby považujú za možnú hrozbu.

Prečítajte si tiež:
Odpúšťam mu, hovorí vozičkár, ktorý prežil piatkovú masakru v novozélandskej mešite. Medzi 50 obeťami bola aj jeho žena
Zdroj: unsplash.com

Zdroj: Aktuality.sk, verywellmind.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií