fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bolo to opatrenie Smeru a títo barani školské obedy opäť spoplatnili, povedal Fico a vyzýva ľudí k referendu

Šéf Smeru-SD kritizoval povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) za zbieranie podpisov pre novú väčšinu v parlamente s tým, že krajina potrebuje novú vládu.

Máte tip? napíšte nám mailom

10.1.2023 (Webnoviny.sk) – Enormné zdražovanie obedov v školách aj energií je podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica výsledkom práce súčasnej vlády, preto vyzýva ľudí na účasť v referende. Ako povedal dnes na tlačovej konferencii, v roku 2022 platili rodičia za obedy 30 až 35 eur mesačne, od januára to je 45 až 50 eur. Pripomenul, že keď bol Smer-SD vo vláde, zaviedol obedy zadarmo pre určité kategórie žiakov.

Opatrenie Smeru

Len preto, že to bolo opatrenie Smeru, títo barani školské obedy opäť spoplatnili,“ povedal Fico.

Ako pokračoval, podnikatelia im vo veľkom posielajú faktúry za energie, ktoré sú pre nich likvidačné. Uviedol príklad malého podnikateľa, ktorý poskytuje služby v oblasti fyzioterapie a v novembri 2022 platil za elektrinu 57,70 eura, no za január už má zaplatiť 615 eur. Ďalšia rodinná firma z okresu Považská Bystrica má zaplatiť tento rok za elektrinu 23 782 eur, vlani to bolo 5 126 eur. Dôsledkom je, že končí a prepúšťa zamestnancov.

Výzva ľuďom

Fico uviedol, že základnou úlohou štátu je chrániť ekonomiku, čo táto vláda neurobila. Kritizoval, že nechala padnúť hlinikáreň Slovalco v Žiari nad Hronom, ktorá ohlásila svoj koniec. Zároveň poukázal na to, že lekári v ambulanciách začínajú hovoriť o 20-eurových poplatkoch. Pre neschopnosť vlády podľa neho zomrelo na Slovensku na COVID-19 o 20-tisíc ľudí viac ako malo.

Prečítajte si tiež:
Ročné vyúčtovanie: Najčastejšie príčiny vysokej spotreby vody

Fico si myslí, že rozpadnutá koalícia sa bude predčasným voľbám vyhýbať a docieliť sa budú dať len úspešným referendom. Na záver adresoval výzvu ľuďom, aby sa zúčastnili na referende.

Ak nie, „potom nám neposielajte faktúry, keď máte možnosť poslať túto vládu do čerta 21. januára,“ povedal.

Kritizuje zbieranie podpisov

Smer-SD už po Slovensku vyvesil 1 100 billboardov a platí aj reklamu v médiách s cieľom mobilizovať obyvateľov, aby sa zúčastnili na referende.

Šéf Smeru-SD zároveň kritizoval povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) za zbieranie podpisov pre novú väčšinu v parlamente s tým, že krajina potrebuje novú vládu. Zároveň povedal, že Smer-SD nebude súhlasiť s tým, aby sa schválila taká novela ústavy, ktorá by síce umožnila predčasné voľby, ale nebola by v nej zahrnutá možnosť vyvolať ich referendom.

Prečo by som pľul ľuďom do tváre? Prečo by mal Smer-SD súhlasiť k tým, že zoberieme ľuďom referendum ako najvyššiu formu právnej demokracie?“ reagoval Fico.

V referende 21. januára sa občania vyjadria k otázke, či súhlasia s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady SR, a to zmenou Ústavy SR.

Prečítajte si tiež:
Platforma SMK urobí všetko, aby strana Aliancia vstúpila do parlamentu a stala sa vládnym činiteľom

Viac k témam: Obedy pre školákov, Pád menšinovej vlády Eduarda Hegera, politická kampaň, Politická kríza, Referendum o predčasných voľbách, Zdražovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Bolo to opatrenie Smeru a títo barani školské obedy opäť spoplatnili, povedal Fico a vyzýva ľudí k referendu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií