fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Borell vymenoval Katarínu Mathernovú na funkciu vedúcej delegácie EÚ na Ukrajine, podľa Káčera je to jedna z najdôležitejších ambasád

Katarína Mathernová doteraz pôsobila vo funkcii zástupkyne generálneho riaditeľa Európskej komisie pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení.

Máte tip? napíšte nám mailom

20.4.2023 (SITA.sk) – Katarína Mathernová obsadí funkciu vedúcej delegácie Európskej únie (EÚ) na Ukrajine. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell podľa nášho dočasne povereného ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislava Káčera vymenoval Slovenku Katarínu Mathernovú na jednu z najdôležitejších ambasád EÚ.

Vedúca delegácie EÚ

Na poste v Kyjeve nahradí estónskeho diplomata Mattiho Maasikasa. Informuje o tom v tlačovej správe Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

„Katarína Mathernová sa ujme funkcie vedúcej delegácie EÚ na Ukrajine v historicky významnom, no v mimoriadne náročnom období,“ skonštatoval Káčer a dodal, že vďaka bohatým odborným a pracovným skúsenostiam, ale i osobnostným kvalitám, má Katarína Mathernová tie najlepšie predpoklady pre úspešné zvládnutie tejto dôležitej misie.

Káčer víta, že podobný názor zdieľa aj vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku, ktorý Mathernovú vymenoval, a tiež aj členské štáty EÚ, ktoré jej kandidatúru vo výberovom procese podporili.

Zástupkyňa generálneho riaditeľa

Katarína Mathernová doteraz pôsobila vo funkcii zástupkyne generálneho riaditeľa Európskej komisie pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení.

Prečítajte si tiež:
Smer-SD vraj urobí všetko pre to, aby sa počas spojených volieb konalo aj referendum

Hlavnou súčasťou jej doterajšej agendy bolo rozvíjanie vzťahov EÚ práve s krajinami Východného partnerstva, vrátane Ukrajiny.

V minulosti pôsobila ako vedúca podpornej skupiny pre Ukrajinu, ako zástupkyňa generálneho riaditeľa Európskej komisie pre regionálnu politiku, a tiež ako poradkyňa vo Svetovej banke.

Viac k témam: Ambasáda EÚ, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Borell vymenoval Katarínu Mathernovú na funkciu vedúcej delegácie EÚ na Ukrajine, podľa Káčera je to jedna z najdôležitejších ambasád © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií