fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chcú zabíjať slony a ich mäso použiť do konzerv pre psov. Obyvatelia Botswany sa rozdelili na dva tábory

Máte tip? napíšte nám mailom

V Botswane bol od roku 2014 zákaz lovu týchto zvierat. Teraz prezident krajiny Mokgweetsi Masisi zvažuje jeho zrušenie, tamojšia vláda to takisto odporúča. Informovalo o tom BBC aj ďalšie zahraničné zdroje.

Prezident má pritom aj podporu niektorých vidieckych sídel. Domáci totiž hovoria, že počet slonov u nich narastá a žijú už aj mimo chránených území. Ničia im úrodu aj obydlia a situácia pre nich začína byť neúnosná.

V súčasnosti v Botswane žije okolo 130-tisíc slonov.

Prezident s tým začal už v októbri

O zrušení zákazu Masisi hovoril už v októbri minulého roka, keď bol zvolený do funkcie. Nasledovala komunikácia úradov s občanmi a organizáciami. Výsledkom je správa o tom, že sa odporúča obnoviť lov, avšak v podobe pravidelného a obmedzeného odstrelu. Chcú aj uzavrieť niektoré migračné trasy slonov. Zaujímavé je aj ďalšie odporúčanie: konzervovať slonie mäso, použiť ho napríklad ako potravu pre psy.

Možno obnovia lov, ich mäso poputuje do konzerv pre psy. Zdroj: unsplash.com

Problém pre turizmus

Odporcovia upozorňujú na to, že obnova lovu slonov by mohla znamenať pokles turistov, čo by predstavovalo problém. Práve turizmus je momentálne druhým najväčším zahraničným príjmom Botswany (prvým je diamantový biznis).

Prečítajte si tiež:
Mariusz a Mariam tvoria nádherné obrazy aj napriek svojmu hendikepu. Nikto by nepovedal, ako ich skutočne namaľovali

I keď vo viacerých krajinách sú slony ohrozené (o ohrozených druhoch sme písali tu, odporúčame aj rozhovor s dokumentárnym fotografom Jánom Husárom, ktorý v Sudáne fotil posledných nosorožcov tuponosých), ich najväčší počet je práve na juhu Afriky v Botswane. Sú obľúbeným „kúskom“ pytliakov, ktorí ich zabíjajú kvôli vysokej cene sklonoviny na čiernom trhu. Najhorší prípad masového zabíjania sa udial len nedávno, v septembri 2018, kedy pytliaci v krátkej dobe zabili takmer stovku slonov.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií