fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Branislav Gröhling chce pokračovať v reformách školstva. Pre pochybnú diplomovku neodstúpi

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling chce pokračovať v reformách, ktoré v školstve so svojím tímom odštartoval po nástupe do funkcie.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na utorkovej tlačovej konferencii tak reagoval na medializované informácie o jeho diplomovej práci. Gröhling sa chce uchádzať o dôveru učiteľov, akademickej obce, vlády, parlamentu i ďalších ľudí, ktorým záleží na budúcnosti školstva.

Ministerstvu školstva sa za tri mesiace pod taktovkou Branislava Gröhlinga podarili veci, ktoré sa tu nerobili celé roky. Rezort investoval 82 miliónov eur na podporné tímy v školách, 66 miliónov eur na Prvú pomoc pre materské školy, 11,4 milióna eur na otvorený trh s učebnicami (a dodatočných 3,6 milióna na druhý stupeň), 5,9 milióna eur na vzdelávanie pedagógov, 1,7 milióna eur na transparentné financovanie športu, pol milióna eur na letné školy či 375 000 eur na tlač materiálov pre žiakov bez internetu. Aktuálne sa tiež chystá navýšenie financií na asistentov o 3 milióny eur.

Záverečná práca ministra školstva spred 11 rokov tematicky aj obsahovo nadväzovala na bakalárku. V danom čase smernica dekana povoľovala, aby maximálne 50 % diplomovej práce tvorila bakalárska práca toho istého autora. „Túto hranicu som dodržal. Využíval som v nej aj iné zdroje, ktoré uvádzam pod čiarou alebo priamo v texte. Škola vtedy nemala konkrétnu hranicu, ktorá by určovala, aká časť práce môžu byť iné zdroje a aká nový text. Napríklad dnes je niekde určených 40 %, niekde 30 %, niekde nič. My sme nemali žiadnu hranicu. V rámci týchto pravidiel som aj prácu vypracoval,“ ozrejmil šéf rezortu školstva.

Podľa Gröhlinga verejnosť momentálne nerieši, či má používať titul, ale to, či je jeho práca dosť dobrá na to, aby bol ministrom školstva. „Chcem pokračovať v reformách, ktoré sme s mojím tímom na ministerstve školstva začali. Viem, že sa budem musieť postaviť pred mladých ľudí, rektorov, ale reálne pôjdem do toho. Bude ma to ešte viac motivovať, aby sme školstvo rýchlejšie posúvali dopredu,“ podotkol minister.

Šéf rezortu školstva diskutoval na tému odoberania titulov aj s predstaviteľmi Slovenskej rektorskej konferencie. Spresnil, že po novom bude môcť aj samotný študent navrhnúť, aby mu bol odobraný titul. „Postavím sa čelom aj voči novému zákonu a budem čeliť tomu, čo z neho vyplýva,“ povedal minister. Ako dodal, podnet na preverenie jeho práce bude môcť podať ktokoľvek. Návrh zákona ministerstvo školstva už zaslalo rezortu spravodlivosti.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj minedu facebook

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií