fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dnešným dňom sa začína sviatok súčasného dizajnu Bratislava Design Week 2018. Nenechajte si ho ujsť

Máte tip? napíšte nám mailom

Hlavnou témou 10. ročníka je Identita.

Medzinárodný festival súčasného dizajnu Bratislava Design Week (BADW) otvorí vo štvrtok v Kostole klarisiek event, ktorý organizátori nazývajú Fashion situácia. “Prepája odevný dizajn, live DJ set a výstavnú architektúru, navrhnuté len pre toto podujatie. Event nadväzuje na tému celého festivalu a vznikol v spolupráci s agentúrou Elite Model Management,” uviedla pre TASR za organizačný tím BADW Soňa Kúdeľová.

Fashion situácia

Na slávnostnom otvorení sa predstaví mladá slovenská odevná dizajnérka Terézia Feňovčíková, minuloročná víťazka kategórie Objav BADW Awards 2017. Okrem nej sa prvýkrát na Slovensku ukáže aj etablovaná česká módna návrhárka Hana Zárubová. Architektúru, ktorá pracuje najmä so svetlom, navrhla dizajnérka Andrea Ďurianová v spolupráci s Noizvision, live DJ set bude v podaní Jimmiho Pé.

Hana Zárubová patrí medzi najrešpektovanejšie české odevné dizajnérky. Jej tvorba sa vyznačuje premyslenými, až architektonickými strihmi, minimalistickou farebnosťou, funkčnosťou a sofistikovanou výslednou formou. Heslo jej ateliéru je menej masovosti, viac individuality. “Kombináciu výsostných zimných produktov, s nadčasovými šatami, kombinácie teplých materiálov s ultralight látkami,” dodáva na margo dizajnérky Kúdeľová.

Prečítajte si tiež:
Farba roka 2020 odhalená: Aký má tento trend význam?
Zdroj: facebook.com/Bratislava Design Week

Terézia Feňovčíková, absolventka odevného dizajnu na VŠVU, uvedie na festivale kolekciu ONEHAN, ktorá vychádza z ocenenej kolekcie HANBOK. “Špecifikom kolekcie nie je len 3D forma vybudovaná stenami trojuholníkov, ale ich spätný posun do plochy. Strihové riešenie jednotlivých prvkov ukazuje vo viacerých variantoch. Od splývavých po nadrozmerné, a to cez šírku aj dĺžku odevnej kompozície,” priblížila kolekciu zostavenú z farebného kontrastu.

Bratislava Design Week – čo všetko nás čaká?

Hlavný program najväčšieho medzinárodného festivalu súčasného dizajnu na Slovensku potrvá v rôznych lokalitách Starého mesta – v umeleckej zóne nazvanej Dizajn Distrikt do nedele 10. júna. Návštevníci dostanú bezplatne mapu danej zóny a môžu putovať za dizajnom podobne ako napríklad návštevníci Design Week-ov v Miláne, Viedni, Londýne,” dodala Kúdeľová.

Téma Identita je nosným prvkom na kurátorských výstavách a rozličných site specific inštaláciách, diskusiách i v sprievodnom programe festivalu, ktorého centrálou sú opäť barokové priestory Zoya Gallery na Ventúrskej ulici.  Predstavia sa tu hlavní hostia festivalu, ale aj vybraní slovenskí dizajnéri a vizuálni umelci. Konferencia BADW Design Lectures bude v piatok (8. 6.) na lodi Riva na Rázusovom nábreží. K témam dizajnu a architektúry sa na nej vyjadria hostia z Francúzska, Fínska, ČR, Švédska, Holandska, Talianska i Maďarska.

Kompletný program nájdete TU.

Zdroj: TASR, BratislavaDesignWeek.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií