Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bratislava hostí samit prezidentov krajín B9, príde aj generálny tajomník NATO

Lídri Bukureštskej deviatky sa pravidelne stretávajú od roku 2015, aby zladili svoje pozície pred riadnym samitom NATO.

6.6.2023 (SITA.sk) – V utorok 6. júna sa v Bratislave koná ôsmy samit prezidentov krajín B9. Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestujú do Bratislavy prezidenti Bulharska, Česka, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska a Rumunska. Na stretnutí sa zúčastní aj generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg.

Na Bratislavskom hrade budú lídri rokovať o viacerých otázkach spojených s bezpečnosťou nášho regiónu vrátane Slovenska, ako aj o dopadoch pokračujúcej ruskej vojenskej agresie na Ukrajine špecificky na východoeurópske krajiny.

Ako informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec, oficiálne otvorenie samitu je naplánované na 11:20. Nasledovať budú vystúpenia prezidentky Zuzany Čaputovej, prezidenta Rumunska, prezidenta Poľska a generálneho tajomníka NATO, následne bude plenárne zasadnutie.

Lídri Bukureštskej deviatky sa pravidelne stretávajú od roku 2015, aby zladili svoje pozície pred riadnym samitom NATO. Skupina B9 vznikla z iniciatívy prezidentov Poľska a Rumunska a prvé stretnutie lídrov sa konalo v Bukurešti.

Viac k témam: B9 Bukurešťská deviatka, Bratislavský hrad, Generálny tajomník NATO, Krajiny Bukureštskej deviatky (B9), Prezidentka SR
Zdroj: SITA.sk – Bratislava hostí samit prezidentov krajín B9, príde aj generálny tajomník NATO © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií