Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bratislavský kraj má svoje „dvojča“ v Slovinsku. Ktoré regióny sú mu podobné?

Slovenské kraje majú vysokú mieru vzájomnej podobnosti.

20.6.2024 (SITA.sk) – Socioekonomické charakteristiky Bratislavského kraja a slovinského regiónu Osrednjeslovenska sa podľa novej aplikácie EU Twinnings zhodujú na 99,77 percent.

Rovnako ako Bratislavský kraj, aj región v strede Slovinska má prevažne mestský charakter, jeho súčasťou je hlavné mesto krajiny a vytvára tiež porovnateľnú pridanú hodnotu. Naopak, najnižšiu zhodu s Bratislavským krajom má turecký región Tunceli.

Zhoduje sa s Trnavským krajom

Slovenské kraje majú vysokú mieru vzájomnej podobnosti. Spomedzi slovenských regiónov sa Bratislavský kraj najviac, takmer na 99 percent, zhoduje s Trnavským krajom. Najmenej je podobný Prešovskému kraju, ale stále s pomerne vysokou mierou zhody, ktorá podľa aplikácie predstavuje vyše 97 percent.

Východné Slovensko je najviac podobné juhovýchodnému, Západné Slovensko juhozápadnému bulharskému regiónu. Stredné Slovensko s mierou podobnosti až 99,95 percent má svojím socioekonomickým charakterom blízko k chorvátskej oblasti Jadranska Hrvatska.

Cenný zdroj pre politikov aj občanov

Nová aplikácia EU Twinnings pomáha odhaľovať regionálne podobnosti naprieč Európou. Tento inovatívny nástroj, dostupný prostredníctvom data.europa.eu, je zameraný na podporu cezhraničnej spolupráce a zvyšovanie informovanosti medzi európskymi susedmi.

Z dát štatistického úradu Eurostat čerpá informácie o ekonomike, demografii či kultúrnych charakteristikách. Tvorcovia predstavujú aplikáciu ako cenný zdroj informácií pre politikov, výskumníkov, ale aj občanov.

Viac k témam: Analýza, Aplikácia, Bratislavský kraj, regióny
Zdroj: SITA.sk – Bratislavský kraj má svoje „dvojča“ v Slovinsku. Ktoré regióny sú mu podobné? © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií