fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bratislavu zasiahol downburst! Situácia sa vyvíjala v rozpore s predpoveďami počasia

Obrovské búrky včera udreli aj na naše územie. Prvý zásah dostalo naše hlavné mesto, kde búrky priniesli silný vietor, ktorý spôsobil problémy. Bratislavu zasiahol tzv. downburst.

Máte tip? napíšte nám mailom

Situácia sa vyvíjala v rozpore s predpoveďami numerických modelov. Tie očakávali silné búrky v oblasti Rakúska a Moravy. To sa však nakoniec nestalo. Nad Moravou sa nachádzalo pole zrážok. To stabilizovalo atmosféru a silné supercelárne búrky tam už viac menej nemali šancu.

Prvý zásah obdržala Bratislava a to v poriadnej miere. Cez mesto sa prehnala vlna búrok, ktorá priniesla silný nárazový vietor a prívalové zrážky. Radarová animácia aj zábery z webkamery na budove TV JOJ naznačujú, že cez mesto sa prehnal tzv. downburst.

Downburst je intenzívny zostupný prúd vzduchu, ktorý po dotyku so zemským povrchom vyvolá divergentné prúdenie s ničivými účinkami. Divergentné znamená, že vzduch sa po dotyku so zemským povrchom rozteká do strán.

Čo je downburst

Na zemi sa downburst prejavuje silným nárazovým vetrom a prívalovými zrážkami. V Bratislave nárazy vetra presahovali 60 km/h a vietor lámal konáre a vyvrátil stromy.

Príchod búrok skomplikoval aj live prenos Tour de France na RTVS. Búrka, ktorá sa nasunula nad hlavné mesto totiž prerušila spojenie.

 

Prečítajte si tiež:
Na východe v noci napršalo cez 40 mm
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií