fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Britániu čaká cukrová daň na alkoholické drinky

Máte tip? napíšte nám mailom

Britská charitatívna organizácia „Action on Sugar“ varuje, že ľudia konzumujú obrovské množstvo cukru bez toho, aby si to uvedomovali. Organizácia preto navrhuje zavedenie “cukrovej taxe” na alkoholické drinky v plechovkách. Predseda tvrdí, že je to škandál. Vo Veľkej Británii totiž alkoholické nápoje nepodliehajú dani z cukru.

Problém s nadmernou konzumáciou cukru má väčšina krajín sveta. Nebezpečný je takzvaný skrytý cukor, ktorý sa ukrýva všade tam, kde by ste ho čakali najmenej. Príkladom sú alkoholické drinky. Britská charitatívna organizácia „Action on Sugar“ preto navrhuje, aby sa v Británii uplatnila takzvaná „cukrová taxa“.

Napriek tomu, že alkoholické nápoje predávané v plechovkách obsahujú veľké množstvo cukru, vláda im nevenuje pozornosť. Množstvo cukru je sledované len v sladených nápojoch, akonáhle však obsahujú alkohol, do tejto kategórie viac nespadajú. „Je to škandál,“ uviedol predseda organizácie, Graham MacGregor.

Výrobcovia klamú spotrebiteľov

Deväť z desiatich alkoholických nápojov nemá na etikete pravdivú informáciu o množstve cukru. „Spotrebitelia majú právo vedieť, čo pijú,“ tvrdí Sir Ian Gilmore, predseda Aliancie pre zdravie. Najnovší výskum dokazuje, že súčasný systém samoregulácie označovania alkoholických nápojov nefunguje. „Priemysel neberie svoje povinnosti vážne,“ dodal Gilmore.

Prečítajte si tiež:
Vo Švédsku sú plné bary aj terasy. Prečo si Švédsko pri pandémii zvolilo inú cestu?

Pravdou je, že nakupujúci, ktorí kupujú alkoholické drinky v plechovkách či fľašiach, dostávajú menej informácii o tom, čo pijú, než tí, ktorí kupujú mlieko alebo džúsy.

zdroj: manchesterdrinks.com

Informácie budú dostupné na internete

John Timothy z „Portman Group“, ktorá zastupuje výrobcov alkoholu a pivovarníkov vo Veľkej Británii, uviedol, že bližšie informácie nájdu spotrebitelia na internete. Tieto informácie by chceli skompletizovať v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. „Mnoho výrobcov nápojov už ponúka alternatívy s nižším obsahom kalórií, aby mal spotrebiteľ väčší výber,“ dodal Timothy.

Hovorca štátnej pokladnice upozornil, že alkoholické nápoje podliehajú dani z alkoholu, ktorá je výrazne vyššia než akákoľvek iná daň.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií