Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Briti omylom poslali tajné e-maily spojencovi Kremľa, môže za to banálny preklep

„Menší počet“ správ určených pre americké ministerstvo obrany bol nedopatrením odoslaný do západoafrického Mali.

28.7.2023 (SITA.sk) – Predstavitelia ministerstva obrany Spojeného kráľovstva poslali e-maily obsahujúce utajované informácie blízkemu ruskému spojencovi. Referuje o tom web news.sky.com.

Chybu urobili aj Spojené štáty

Dôvodom chyby bol preklep pri zadávaní e-mailovej adresy. „Menší počet“ správ určených pre americké ministerstvo obrany bol odoslaný do západoafrického Mali pre náhodné vynechanie písmena „i“ v e-mailovej adrese.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Britskí úradníci poslali e-maily na adresu končiacu doménou „.ml“ spomenutého západoafrického štátu, a nie na „.mil“ patriacu Pentagonu. Rovnakú chybu odhalili minulý týždeň v USA a viedla k tomu, že milióny vojenských e-mailov smerovali do Mali.

Mali obilie z Ruska dostane

Hovorca ministerstva obrany povedal: „Začali sme vyšetrovanie po tom, čo bol malý počet e-mailov omylom preposlaný na nesprávnu e-mailovú doménu. Sme presvedčení, že neobsahovali žiadne informácie, ktoré by mohli ohroziť prevádzkovú bezpečnosť alebo technické údaje. Všetky citlivé informácie sú zdieľané v systémoch navrhnutých tak, aby sa minimalizovalo riziko nesprávneho smerovania.“

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Hovorca tvrdí, že ministerstvo obrany neustále kontroluje svoje procesy a v súčasnosti vyvíja program práce na zlepšenie správy informácií, prevencie straty údajov a kontroly citlivých informácií. Ruský vodca Vladimir Putin vo štvrtok, po odstúpení od čiernomorskej obilnej dohody, sľúbil bezplatné dodávky obilia do Mali. Práve tam boli nasadení i žoldnieri z Wagnerovej skupiny, aby bojovali po boku armády.

Viac k témam: čiernomorská obilná dohoda, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Wagnerova skupina, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Briti omylom poslali tajné e-maily spojencovi Kremľa, môže za to banálny preklep © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií