fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Britské rádio odvysielalo konšpiráciu o súvislosti pandémie s 5G sieťou

Nielen britské média by si mali dávať veľký pozor na to, čo odvysielajú na rozhlasových či televíznych staniciach. Najnovšie im za šírenie dezinformácií o koronavíruse hrozia mastné pokuty. Britská vládna agentúra Ofcom pred pár dňami informovala o žene, ktorá volala do regionálnej stanice rádia a predstavila sa ako zdravotná sestra. Do éteru prehlásila, že pandémia súvisí s 5G sieťou.

Máte tip? napíšte nám mailom

Do rozhlasovej stanice Uckfield FM v Sussexe zavolala žena, ktorá sa predstavila ako zdravotná sestra. Tvrdila, že prepuknutie pandémie úzko súvisí so zavedením 5G siete vo Wuhane. Dodala, že vírus údajne pochádza z laboratória. Britské rádio v súčasnosti čelí sankciám za odvysielanie tejto konšpiračnej teórie, ktorá zavádzala poslucháčov. Podľa najnovších informácii budú pokutované aj iné britské médiá, ktoré budú šíriť podobné dezinformácie.

Konšpiračné teórie a nedôvera v médiá

Po telefonáte s neznámou ženou, ktorá o tom, že je zdravotná sestra, neposkytla žiadny doklad, sa ukázalo, že klamala. Išlo o vyznávačku alternatívnej medicíny. Inštitúcia regulujúca média vysvetlila, že „nevie o žiadnych renomovaných vedeckých dôkazoch, ktoré by dokázali potvrdiť takéto sporné tvrdenie, ktoré je v rozpore so všetkými oficiálnymi odporúčaniami týkajúcimi sa koronavírusu ako vo Veľkej Británii, tak aj v celom svete.“

Vládna agentúra Ofcom, ktorá má za úlohu regulovať britské médiá, potvrdila, že počas koronakrízy bude aktívne monitorovať televízne a rozhlasové stanice. Dohliadať bude najmä na dezinformácie o prenose a pôvode COVID-19. „Práve konšpiračné teórie a vedecky nepodložené vysvetlenia majú potenciál narušiť dôveru ľudí voči hlavným zdrojom informácií,“ vysvetlila agentúra v stanovisku. Britské rádio nie je jediné, ktoré šírilo takúto dezinformáciu.

Prečítajte si tiež:
Na D1 sa tvoria niekoľkohodinové kolóny. Doprava na vstupe do Bratislavy skolabovala
Britské rádio odvysielalo konšpiráciu o súvislosti pandémie s 5G sieťou
zdroj: pexels.com

Ľudia veria tomu, čomu chcú veriť

Bezdôvodné chýry o tom, že pandémia je spojená s 5G sieťou, sa v poslednom týždni značne rozšírili na WhatsAppe, vo facebookových skupinách a tiež na rýchlo rastúcom webe komunity NextDoor. Všetky platformy majú možnosť osloviť väčšiu skupinu ľudí, čo predstavuje ešte väčšie riziko než v prípade rozhlasovej stanice v Sussexe. O šírení nezmyselnej teórie o spojitosti vírusu a 5G siete informujú mnohé médiá a tiež celebrity, napríklad herec Woody Harrelson.

Tí, ktorí sa snažia presvedčiť ľudí o tom, že ich obavy sú neopodstatnené, to majú kvôli podobným dezinformáciám komplikované. Organizácie na kontrolu pravdivosti informácií často zisťujú, že ľudia sa zdráhajú zmeniť názor, pokiaľ sú o niečom presvedčení. Niektorí svoj názor nezmenia ani po tom, čo medzinárodné agentúry mýtus vyvrátia, ako sa stalo v prípade koronavírusu a 5G siete. Existuje tiež obrovské riziko, že ľudia prestanú dôverovať bežným médiám. Odborníci zároveň vyslovili predpoklad, že britské rádio môže prísť o veľkú časť poslucháčov.

Britské rádio sa bude musieť ospravedlniť

V prípade rozhlasovej stanice Uckfield FM, agentúra Ofcom uviedla, že neznáma žena tiež poriadne skritizovala zdravotníckych pracovníkov bojujúcich proti pandémie. „Len preto, že máte túto kvalifikáciu, ju nemusíte nosiť ako korunu slávy. Tie dni, kedy vám ľudia ako lekárom a zdravotným sestrám dôverovali, sú preč. Urobte si vlastný výskum. Nedôverujte kvalifikácii. Poznám veľa ľudí, ktorí majú niekoľkonásobnú kvalifikáciu a pritom vedia veľmi málo. Všetko spočíva vo vlastníctve veľkej farmaceutickej firmy. Tá vlastní lekársku elitu a rozhoduje o tom, čo bude publikované a čo nie,“ uviedla neznáma žena do éteru rádia.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus: Ktoré ďalšie známe celebrity sú nakazené?

Agentúra Ofcom skonštatovala, že 20-minútový rozhovor so ženou predstierajúcou odbornú kvalifikáciu, predstavuje pre verejnosť veľké riziko. Britské rádio na základe nariadenia agentúry musí odvysielať oficiálne ospravedlnenie. Zároveň upozornila ostatné rozhlasové a televízne stanice, že zintenzívni monitorovanie a za podobné príspevky ich bude pokutovať.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj The Guardian

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií