Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Brusel chce udržať pod kontrolou stimuly z USA, americkým dotáciám hrozí oznamovacia povinnosť

Európska komisia bude môcť potenciálne zablokovať firmám rokovania s vládami alebo verejné súťaže, ak by predstavovali hrozbu pre hospodársku súťaž v Európskej únii.

31.3.2023 (SITA.sk) – Spoločnosti ťažiace z amerického zákona o znižovaní inflácie v hodnote 369 miliárd dolárov by podľa nových pravidiel Európskej únie (EÚ) mali byť povinné oznámiť výšku dotácií protimonopolným orgánom Únie. Ako referuje web politico.com, vo štvrtok to uviedla výkonná podpredsedníčka Európskej komisie Margrethe Vestagerová.

V rozhovore s novinármi vo Washingtone Vestagerová povedala, že s novým nariadením EÚ o zahraničných dotáciách „je možné, že dotácií, ktoré sa poskytujú v Spojených štátoch, sa bude týkať oznamovacia povinnosť v EÚ“.

Brusel chce týmto udržať pod kontrolou stimuly zo strany Washingtonu. Nariadenie o zahraničných dotáciách dáva Únii právomoci preverovať investície, prevzatia (spoločností) alebo ponuky financované cudzími štátmi. Európska komisia bude môcť potenciálne zablokovať firmám rokovania s vládami alebo verejné súťaže, ak by predstavovali hrozbu pre hospodársku súťaž v Európskej únii.

Viac k témam: Dotácie, Eurozóna, Hospodárska súťaž, Inflácia, Zahraničné investície
Zdroj: SITA.sk – Brusel chce udržať pod kontrolou stimuly z USA, americkým dotáciám hrozí oznamovacia povinnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií