Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Brusel si plánuje posvietiť na nelegálne opatrenie, dôvodom je nemecký zákon o poplatkoch za vývoz plynu mimo krajinu

Nemecko totiž v roku 2022 prijalo zákon, ktorým uvalilo poplatok na všetok plyn opúšťajúci krajinu.

12.4.2024 (SITA.sk) – Európska únia (EÚ) uvažuje o podnete na súd, ak Nemecko nezreviduje svoj kontroverzný zákon o plyne, ktorý podľa susedných krajín poškodzuje ich snahy o diverzifikáciu od ruských energií.

Pre portál Politico to povedal vysokopostavený predstaviteľ Európskej komisie (EK). Nemecko totiž v roku 2022 prijalo zákon, ktorým uvalilo poplatok na všetok plyn opúšťajúci krajinu.

Pravdepodobne nelegálne opatrenie

Susedia Nemecka však tvrdia, že táto legislatíva pravdepodobne porušuje pravidlá Únie o skladovaní plynu a narúša spoločný trh bloku, zvyšuje ceny a motivuje nakupovať lacnejšie ruské energie. EK má rovnaké obavy a Nemecku povedala, že jeho opatrenie pravdepodobne nie je legálne.

„Máme dôvody považovať to za jednoznačné porušenie legislatívy o hospodárskej súťaži a pravidiel jednotného trhu,“ povedal vysokopostavený predstaviteľ EK, ktorý sa vyjadril pri zachovaní anonymity, aby mohol o citlivej záležitosti hovoriť otvorene.

Nevyhnutné právne kroky

„Ak Nemecko neurobí kroky na nápravu tohto porušenia a poplatok nezruší alebo ho nezníži do takej miery, aby nenarúšal jednotný trh,“ podľa predstaviteľa EK, „v najbližších mesiacoch“ budú nevyhnutné právne kroky.

Minulý mesiac Rakúsko, Maďarsko, Slovensko a Česká republika vyzvali Brusel, aby sa týmto poplatkom zaoberal, a vyhlásili, že „predstavuje významné problémy pre európsky trh s plynom“. Berlín trvá na tom, že pravidlá neporušuje.

„Poplatok za skladovanie plynu je nediskriminačný a je účtovaný rovnakou sadzbou“ pre všetky krajiny, povedal pre Politico hovorca nemeckého ministerstva hospodárstva. Potvrdil pritom, že nemecká vláda vedie neformálne rozhovory s EK o tom, či došlo k porušeniu legislatívy EÚ.

Viac k témam: nemecká legislatíva, Spor, trh s plynom
Zdroj: SITA.sk – Brusel si plánuje posvietiť na nelegálne opatrenie, dôvodom je nemecký zákon o poplatkoch za vývoz plynu mimo krajinu © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií