fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Anticena za architektúru BRUTUS pozná svojho víťaza. Je ním bratislavský hotel

Máte tip? napíšte nám mailom

Každoročná žatva architektonických cien sa ani tento rok nezaobišla bez architektonickej “anticeny BRUTUS”. Týmto titulom porota “ocenila”  jeden z bratislavských hotelov v starom meste.

Cieľom anticeny za architektúru BRUTUS je ukázať na architektúru a jej autorov a spolutvorcov, ktorých výsledná práca demonštruje kombináciu antitalentu a absencie vízie, čím prispievajú k spoločenskému či ekologickému úpadku. Podpriemerná architektúra a stavebná kultúra je obrazom stavu našej spoločnosti…

Anticena BRUTUS, ktorá parazituje na cene za architektúru komory architektov Slovenska vyhlasuje nominácie a laureáta pre rok 2019.  V priebehu leta mala široká verejnosť možnosť zapojiť sa do prihlasovania diel do II. ročníka anticeny. “Ambíciou je, aby sa anticena rozšírila mimo obec architektov a zaujala expertov z iných disciplín, ako aj širokú verejnosť. Cieľom je zdôrazniť široký dopad “produkcie” nekvalitnej architektúry a jej možný spoločenský kontext. Fakt, že každá architektúra sa týka nás všetkých,” uviedla Zuzana Duchová, momentálna hovorkyňa a koordinátorka anticeny BRUTUS.

Zdroj: archinfo.sk

Verejnosť nominovala v roku 2019 celkovo 35 diel podpriemernej kvality, z ktorých medzinárodná porota vybrala desať nominácií a z nich jedného absolútneho víťaza. Druhým ročníkom sa porota zároveň uzniesla na udelení špeciálneho ocenenia v kategórii: Gól do vlastnej brány.

Prečítajte si tiež:
Snapchat prichádza so skupinovými správami. V čom sú špeciálne?

Bratislava tento rebríček ovládla

Na Slovensku v súčastnosti nie je mesto, v ktorom by sa stavalo viac ako v Bratislave. Aj tu teda platí priama úmera, a teda kto viac stavia, ten viac pokazí. Až šesť miest z desiatich patrí práve nášmu hlavnému mestu. Medzi objektami, ktoré porota ohodnotila v tejto súťaži sa objavil napríklad polyfunkčný objekt Apolo 1, . Proxenta residence na Račianskom mýte, Istropolis či nemocnica Rázsochy. Mimo Bratislavy si porota podala mesto Prešov, a to hneď dvakrát. V prvom prípade išlo o autobusovú stanicu a v tom druhom kritizovali vedenie mesta. To podľa ich informácií zrušilo Odbor hlavného architekta mesta.

Hlavný “viťaz”

Hlavnú anticenu BRUTUS porota určila stavbe Hotel Park Inn Danube. Tento hotel sa nachádza blízko Hviezdoslavovho námestia pri nábreží Dunaja. Podľa architektov tento objekt zanecháva fascinujúco zlý dojem. Prípadom sa zaoberajú aj úrady, ktoré sľubujú nápravu. Tá je však podľa mnohých nedohľadne. Majiteľ stavby ohodnotenej titulom BRUTUS je s jej výzorom vraj spokojný. 

Zdroj: archinfo.sk

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií