fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bude mať Covid-19 trvalý vplyv na životné prostredie?

Kvôli zamedzeniu šírenia koronavírusu emisie skleníkových plynov na mnohých miestach Európy a Ázie výrazne klesli, a vzduch je tak čistejší a kvalitnejší. Je to iba prchavá zmena alebo by mohlo ísť o dlhodobý a udržateľný pokles emisií?

Máte tip? napíšte nám mailom

Dá sa povedať, že svet sa počas uplynulých týždňov zmenil. V mnohých krajinách sveta už platia rôzne obmedzenia, ktoré majú zabrániť nekontrolovateľnému šíreniu Covid-19.

Obmedzenia sa dotkli takmer všetkých oblastí. Zamedzila sa priemyselná činnosť, obmedzila sa doprava a mnohé ďalšie. Na druhej strane sa výrazne zlepšila kvalita vzduchu vo všetkých veľkomestách, kde začali platiť tieto obmedzenia.

Na začiatku roka klesli v Číne emisie o 25 %, spotreba uhlia klesla o 40 %. V Európe satelitné snímky ukazujú, ako miznú emisie oxidu dusičitého nad severným Talianskom, rovnako tak aj v Španielsku a vo Veľkej Británii.

Otázkou ostáva, či sa tento trend dá udržať, alebo o pár mesiacov bude všetko po starom?

Kimberly Nicholas, vedecký pracovník v oblasti udržateľnosti na Lund University vo Švédsku, hovorí, že čas, ktorý ľudia počas blokády necestovali, pomôže zlepšiť dopady na životné prostredie.

Na druhej strane odborník hovorí, že ak riziko pandémie opadne, je možné, že ľudia si budú chcieť vynahradiť stratený čas výletmi a pod., čím opäť narastie dopyt po cestovaní a s tým spojené znečistenie.

Prečítajte si tiež:
Chystáte sa na dovolenku? Juhozápad Európy čakajú pekelne horúce dni s teplotou cez +40 °C

Vedec Glen Peters z Centra pre medzinárodný výskum v oblasti klímy a životného prostredia v Osle odhaduje, že v priebehu tohto roka môže byť pokles globálnych emisií o 0,3 %.

Veľmi dôležitým faktorom podľa odborníkov bude hlavne to, že u ľudí nastane zmena myslenia a budú viac dbať na životné prostredie. Z výskumu v oblasti spoločenských vied vieme, že intervencie sú efektívnejšie, ak k nim dôjde v čase krízy alebo zmeny, hovorí Nicholas.

Odborníci tvrdia, že súčasná pandémia môže viesť k zavedeniu trvalých návykov u ľudí. Je pravdepodobné, že ľudia budú menej cestovať alebo menej plytvať potravinami.
Pandémia môže dať ľuďom lekciu, ktorá by mohla byť pri riešení zmeny klímy neoceniteľná, uvádza na záver autorka správy Martha Henriques z BBC.
Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií