Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bulharsko vďaka novej vláde pošle Ukrajine po prvýkrát od začiatku ruskej invázie vojenskú pomoc

Predchádzajúce dočasné vlády vymenované proruským prezidentom Rumenom Radevom doteraz odmietali priame dodávky zbraní na Ukrajinu.

22.7.2023 (SITA.sk) – Bulharsko súhlasilo, že poskytne ukrajinskej armáde približne sto obrnených transportérov, čo znamená obrat v politike tejto členskej krajiny Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v súvislosti s vojenskou pomocou Kyjivu po vymenovaní novej prozápadnej vlády.

Predchádzajúce dočasné vlády vymenované proruským prezidentom Rumenom Radevom doteraz odmietali priame dodávky zbraní na Ukrajinu. Samotný Radev sa dokonca nedávno vyjadril, že za vojnu môže Ukrajina a dodávky zbraní len predlžujú konflikt.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Toto vybavenie už Bulharsko nepotrebuje a môže byť vážnou podporou pre Ukrajinu v jej boji za zachovanie nezávislosti a územnej celistvosti krajiny po neoprávnenej a nevyprovokovanej ruskej agresii,“ uvádza sa v rozhodnutí parlamentu, ktorý odobril poskytnutie vojenskej pomoci v pomere hlasov 148 ku 52.

Obrnené vozidlá sovietskej výroby, ktoré Sofia poskytne Kyjivu, boli v 80. rokoch minulého storočia dodané do Bulharska, ktoré bolo v tom čase spojencom Sovietskeho zväzu v rámci Varšavskej zmluvy.

Bulharsko, ktoré vstúpilo do NATO v roku 2004, má stále zásoby zbraní sovietskej výroby a disponuje množstvom tovární na výrobu munície.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Bulharsko vďaka novej vláde pošle Ukrajine po prvýkrát od začiatku ruskej invázie vojenskú pomoc © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií