fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Búrka Ellen udrela v Európe. V sobotu ovplyvní aj počasie u nás

Búrka Ellen zasiahla v uplynulých hodinách predovšetkým Írsko. S ňou súvisí aj frontálny systém, ktorý začína postupovať cez Európu a počas víkendu ovplyvní počasie aj na našom území.

Máte tip? napíšte nám mailom

V Írsku zažili v uplynulých hodinách poriadne nepriaznivé počasie. To tu ovplyvňovala tlaková níž, ktorú pomenovali ako Ellen a priniesla veľmi silný nárazový vietor, ktorý vybičoval predovšetkým pobrežie.

Vietor dosahoval nárazy cez 100 km/h. Najsilnejšie nárazy dosiahol vietor pri majáku Roches Point v meste Cork, kde náraz dosiahol rýchlosť až 143 km/h.

Búrka Ellen vyvracala stromy, ktoré zablokovali mnoho ciest. Dnešná doprava, predovšetkým v ranných hodinách bola v Írsku pomerne komplikovaná. Vietor však nevyvracal len stromy, ale aj strhával strechy a bez elektriny zanechal cez 200 tisíc obyvateľov.

Tlaková níž sa v týchto chvíľach presúva nad Severné more a s ňou súvisí rozsiahly front, ktorý postúpi Európou. Front zajtra ovplyvní počasie v západnej Európe a v Nemecku a ku nám dorazí v sobotu.

Pred týmto studeným frontom bude vrcholiť do našej oblasti prílev teplého vzduchu, vďaka ktorému sa teploty dostanú až nad hranicu +30 °C. V sobotu ovplyvní studený front počasie v Česku, v Rakúsku aj v Poľsku, kde sa očakávajú silné búrky. Ku nám by búrky mali doraziť vo večerných hodinách.

Prečítajte si tiež:
Zima čaruje na autách ľadové kvety. Ako vznikajú?

Prvé búrky sa začnú objavovať po 18:00 v oblasti Záhoria a postupne sa rozšíria nad severozápadné Slovensko a do Podunajskej nížiny.

Búrky budú sprevádzané vysokou bleskovou aktivitou a predovšetkým nárazovým vetrom, ktorý môže prekračovať rýchlosť 20 m/s. V nedeľu sa očakávajú búrky najmä na strednom a východnom Slovensku. Na západe sa ochladí.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií