fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bývalého policajta odsúdili v Rusku na sedem rokov väzenia za kritiku vojny na Ukrajine

Semiel Vedel bol odsúdený na základe zákona, ktorý Kremeľ schválil niekoľko dní po vlaňajšom vyslaní vojakov na Ukrajinu.

Máte tip? napíšte nám mailom

25.4.2023 (SITA.sk) – V Rusku odsúdili bývalého policajta za verejné šírenie „nepravdivých informácií“ o ruskej armáde krajiny a taktiež za to, že kritizoval vojnu na Ukrajine, keď telefonoval so svojimi priateľmi.

Semiel Vedel bol v pondelok odsúdený na sedem rokov väzenia na základe zákona, ktorý Kremeľ schválil niekoľko dní po vlaňajšom vyslaní vojakov na Ukrajinu a ktorý aktívne používa na potláčanie nesúhlasu.

Krajina vrahov

Okrem trestu odňatia slobody mu po prepustení na slobodu na štyri roky zakázali pracovať v orgánoch činných v trestnom konaní.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Úrady obvinili Vedela, že šíril informácie o rozsiahlej ruskej invázii na Ukrajinu, ktoré sa odchyľovali od oficiálnych vyhlásení ruského ministerstva obrany.

Počas troch telefonických rozhovorov s priateľmi minulý rok Vedel nazval Rusko „krajinou vrahov“, použil „Sláva Ukrajine“ ako pozdrav a podľa prokurátora tvrdil, že Rusko utrpelo na Ukrajine „obrovské straty“.

Odpočúvaný telefón

Ruské úrady považovali telefonické rozhovory za verejné, pretože Vedelov telefón bol odpočúvaný a hovory odpočúval samotný vyšetrovateľ.

Toto zdôvodnenie, ktoré Vedelov právnik odmietol ako absurdné, nebolo predtým použité v prípadoch údajného šírenia dezinformácií.

Prečítajte si tiež:
Ruská armáda opäť zaútočila a bombardovala Kyjev, ukrajinské protiútoky v Sjevjerodonecku zrejme otupujú Putinov postup

Vedel, ktorý sa narodil na Ukrajine, povedal, že iba zdieľal informácie, ktoré získal od svojich priateľov z kyjivského policajného oddelenia, ktorým dôveroval.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Bývalého policajta odsúdili v Rusku na sedem rokov väzenia za kritiku vojny na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií