Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bývalý guinejský diktátor Camara utiekol z väzenia, ale už je späť a jeho právnik vraví, že ho uniesli

Medzi ďalšími, ktorí utiekli, boli dvaja muži, ktorých spolu s Camarom v minulosti odsúdili na základe obvinení v súvislosti s masakrom na štadióne v Conakry.

4.11.2023 (SITA.sk) – Bývalý guinejský diktátor Moussa Dadis Camara pobudol na slobode iba niekoľko hodín po tom, ako ho v sobotu skoro ráno počas útoku na väznicu v guinejskej metropole Conakry oslobodili ozbrojenci.

Camarov právnik Jacomey Haba v sobotu popoludní pre agentúru AP povedal, že jeho klient sa opäť nachádza vo väzení, kde ho vypočúvali. „Môj klient neutiekol, uniesli ho,“ povedal Haba.

Medzi ďalšími, ktorí utiekli, boli Claude Pivi a Blaise Goumou, ktorých spolu s Camarom v minulosti odsúdili na základe obvinení v súvislosti s masakrom na štadióne v Conakry v roku 2009.

„Nájdeme ich. A budú sa za to zodpovedať,“ vyhlásil minister spravodlivosti Charles Alphonse Wright pre miestne rádio Fim FM. Štvrtý väzeň, Moussa Thiegboro Camara, už bol medzičasom chytený.

V roku 2008 po smrti prezidenta Lansanu Conteho, ktorý vládol v krajine od roku 1984, sa v Guinei ujala moci vojenská junta pod vedením Moussu Dadisa Camaru.

Armáda začala beztrestne terorizovať obyvateľov krajiny, denno-denne sa dopúšťala najmä v metropole Conakry zabíjania, znásilňovania a rabovania.

Vrchol to dosiahlo v septembri 2009 na opozičnom zhromaždení na športovom štadióne v Conakry, kde armáda zabila viac ako 150 ľudí, zranila ďalších tisíc a vojaci tam následne znásilnili desiatky žien.

Medzinárodné odsúdenie, ktoré tento zásah vyvolal, spôsobilo vo vnútri junty napätie a nespokojnosť s jej vodcom Camarom.

Jeho politickú kariéru zakrátko nato ukončil výstrel do hlavy z rúk šéfa prezidentskej ochranky. Camara síce nakoniec prežil, k moci sa však už nevrátil.

Viac k témam: Diktátor, masaker na štadióne v Conakry, Útek z väzenia
Zdroj: SITA.sk – Bývalý guinejský diktátor Camara utiekol z väzenia, ale už je späť a jeho právnik vraví, že ho uniesli © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií