fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bývalý pracovník amerických tajných služieb Snowden dostal ruský pas a zložil občiansku prísahu

Stalo sa tak zhruba tri mesiace po tom, čo mu ruský prezident Vladimir Putin udelil ruské občianstvo.

Máte tip? napíšte nám mailom

3.12.2022 (Webnoviny.sk) – Bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden dostal ruský pas a zložil občiansku prísahu. Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na ruské agentúry, ktoré v piatok citovali jeho právnika. Anatolij Kučereňa povedal, že Snowden dostal pas a zložil prísahu vo štvrtok, zhruba tri mesiace po tom, čo mu ruský prezident Vladimir Putin udelil ruské občianstvo.

Správy nešpecifikovali, či sa Snowden, ktorý utiekol pred stíhaním v USA po tom, čo odhalil odhalil tajné programy sledovania internetovej a telefonickej komunikácie zo strany americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA), vzdal svojho amerického občianstva.

V roku 2013 mu Spojené štáty odňali pas, čo viedlo k tomu, že na niekoľko týždňov uviazol na moskovskom letisku po prílete z Hongkongu, keď sa chcel dostať sa do Ekvádoru. Rusko mu neskôr dalo trvalý pobyt.

Hovorca amerického ministerstva zahraničia Ned Price v piatok povedal, že vedia o správach o dokončení Snowdenovho ruského občianstva, ale nevedel ich potvrdiť a otázky o ňom odkázal na ruskú vládu. Skonštatoval však, že Washington by neprekvapilo, ak by správy boli pravdivé.

Prečítajte si tiež:
Chorvátsko sa už veľmi neoplatí, lacnejšie vás tento rok vyjde dovolenka v Grécku či Turecku

Viac k témam: Štátne občianstvo, Tajne služby
Zdroj: Webnoviny.sk – Bývalý pracovník amerických tajných služieb Snowden dostal ruský pas a zložil občiansku prísahu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií