Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kvalitný čaj dokáže znížiť krvný tlak a uľaviť pri migrénach

Čaj ako kultúrny nápoj patrí od nepamäti k najúčinnejším prostriedkom regenerácie celého tela po náročnom dni v práci alebo v škole. Každý ho má rád pripravený inak a niekto si bez šálky čaju nevie predstaviť ráno. Aký obľubujete vy?

Zvlášť v jesenných a zimných mesiacoch naberá na sile. Vtedy si ho vychutnávame ešte o čosi viac ako v letných mesiacoch, kde sa jeho pitie a účinok kvôli horúčavám často bagatelizuje. Nájdu sa však aj takí, ktorí ho pijú celoročne, nevynechajúc ani leto. Počkajú, kedy vychladne a pridajú doň kúsky ľadu a čerstvých byliniek. Čaj tak získava nový vzhľad a výborne chutí.

Vzhľadom na aktuálne ročné obdobie si ho radi vychutnávame v pohodlí domova alebo v útulných kaviarničkách spolu s chutným koláčikom v kruhu kamarátov či známych. Ak k nemu doma pridáte i deku a dobrú knihu, o pokojný večer máte postarané.

Niet nad večery strávené pri knihe a šálke čaju. Zdroj: Pexels.com

O čaji sa dá napísať skutočne veľa. Okrem toho, že je opradený množstvom legien a povier, dá sa pripraviť na stovky rôznych spôsobov. Niekto ho sladí cukrom, iný medom, prípadne vôbec. Niekto zvykne pridať i kvapku citróna, iný si ho vychutnáva s mliekom. Kombinácií na prípravu výborného čaju je naozaj veľa, rovnako ako aj dôvodov, prečo by ste si ho mali vychutnať pokojne aj počas čítania tohto článku:

  • Obsahuje látky, ktoré nás dokážu vo vyšších teplotách nakopnúť a pomôcť nám zvládnuť ich;
  • Jeho močopudné účinky pomáhajú dostávať teplo z tela rýchlejšie;
  • Stimuluje mozog, ktorý lepšie vyhodnotí teplotu tela a reguluje ju;
  • Keďže je teplota čaju vyššia ako teplota nášho tela, zvyšuje produkciu potných žliaz – viac potu pomáha vylučovať z tela vodu a odpadové látky, čím sa ochladzujeme.

Tu sú ďalšie pozitíva:

  • Dokáže zahriať organizmus;
  • Obsahuje veľa prospešných látok napomáhajúcich k správnemu fungovaniu tela;
  • Dokáže znížiť krvný tlak a uľaviť pri migrénach;
  • Dokonale prečisťuje tráviaci trakt a vyplavuje z tela toxíny;
  • Zvyšuje koncentráciu;
  • Reguluje hladinu tukov v krvi a znižuje cholesterol.
Dáte si? Zdroj: Pexels.com

1. Zdravé zuby

Odborníci sa zhodujú, že ak budeme piť najmenej tri šálky čaju denne, pomôžeme si udržať zuby v dobrom stave a znížime riziko kazu či iných zubných problémov, vrátane zabránenia zlého dychu (príčinou bývajú zväčša gastroenterológické problémy, teda ochorenia tráviaceho systému).

V boji proti napísaným problémom sa ako najúčinnejšie javia čierny a zelený čaj. Carrie Ruxtonová, odborníčka na výživu, vo svojej štúdii uviedla, že najúčinnejšia dávka čaju sú tri alebo štyri šálky denne. „Dôkazy, špecifické pre čierny čaj naznačujú, že tri až štyri šálky denne môžu pomôcť znížiť hladinu baktérií v ústach.”

Zelený čaj má v boji so zlým dychom ešte výraznejšie účinky. Čaj obsahuje flavonoidy a katechíny, ktoré majú antimikrobiálny účinok.

2. Pokožka

Najmä ženy nedajú dopustiť na to, aby ich pokožka zostala hladká a vypnutá čo najdlhšie. V momente, ako sa objaví kožný problém v podobe akné, drobnej ranky alebo akéhokoľvek kožného defektu (bradavica, tukové vankúšiky), začnú panikáriť a u doktora sú častejšie ako doma.

Mnohí nevedia, že detoxikačné účinky antioxidantov z čaju podporujú regeneráciu a opravu buniek a chránia pokožku pred škodlivými voľnými radikálmi.

Čaj pozostáva predovšetkým z vody, preto aj napriek prítomnosti kofeínu pôsobí hydratačne.

Nám sa na akné osvedčil najmä vývar z alchemilky obyčajnej a pŕhľavy dvojdomej.

Každý z napísaných čajov sme pili po dobu 2 týždňov (po uplynutí tejto doby sme čaj piť prestali). Najväčšie účinky sme pociťovali pri vyluhovaní čerstvých bylín, zvlášť pri zalievaní už použitých bylín po druhý raz. Vtedy majú totiž bylinky najväčšiu silu.

Pozor si dávajte aj na ich zber – pri ostrom slnku sa zberať neodporúčajú. 

Bylinky po prvom vyluhovaní nevyhadzujte, urobte si z nich čaj ešte raz. Zdroj: Pexels.com

Každý čaj má na svojej zadnej strane napísané, v akom vymedzenom časovom období sa môže piť. Netreba túto informáciu podceňovať, mohlo by to mať negatívny dopad na zdravie (závraty, zápcha alebo hnačka, bolesti svalov a pod.).

Priaznivé účinky na pleť sme zaznamenali i pitím bieleho čaju, ktorému sa pripisujú dve vlastnosti – vysoká regenerácia a vyživovanie pleti.

Odborníci uvádzajú, že po niekoľkých týždňoch konzumácie bieleho čaju dochádza k rozjasneniu pleti a k jej vypnutiu. Preto ak vás ľudia zastavujú a pýtajú sa, čo robíte, že ste stále mladšia a mladšia, môžete pokojne spomenúť tento ,,všeliek”.

Literatúra uvádza i čaj oolong, čo v preklade znamená čierny drak, ktorý spomaľuje procesy starnutia organizmu.

3. Antistresový nápoj

Je známe, že bylinky majú upokojujúce účinky, odstraňujú stres a priaznivo vplývajú na reumatický systém.

Zväčša ide o túto ,,zázračnú štvorkombináciu bylín”: mäta, medovka, mučenka, levanduľa. Okrem toho, že sú aromatické, majú spoločné nasledovné vlastnosti: upokojujú, pomáhajú pri nepokoji a celkovom psychickom vyčerpaní, úzkosti a migréne, utišujú a uvoľňujú kŕče.

„Čaj významne pôsobí proti stresu. Jedinečná aminokyselina, L-teanín, ktorá zintenzívňuje v mozgu vlny alfa, upokojuje myseľ a v kombinácii s kofeínom podporuje zdravie mozgu a zlepšuje kognitívnu výkonnosť,“ tvrdí v knihe Čaj someliérka Linda Gaylardová. Odporúča najmä zelený a biely čaj, ktoré obsahujú viac antioxidantov ako čierny čaj a čaj oolong.

Proti stresu sa dá bojovať rôzne. Nápomocný vám môže byť i čaj. Zdroj: Pexels.com

Proti stresu je výborným pomocníkom aj harmančekový čaj zmiešaný s lipou. Navyše ak vás trápi migréna, pary z čaju môžete i vdychovať. Okrem toho, že majú priaznivý účinok na dýchacie cesty, prevoňajú aj váš príbytok.

Rovnaký účinok sa pripisuje aj levanduli, ktorá zmierňuje úzkosť a podráždenosť. Preto sa nenechajte odradiť jej silnou vôňou – účinok vás v konečnom dôsledku milo prekvapí.

Vyskúšať môžete aj čaj maté, ktorý obsahuje kofeín, minerálne látky (horčík, vápnik, draslík, železo, kremík, fosfor), vitamíny A, B, C, E, betakarotén a antioxidanty.

Čaj pite vždy hodinu pred spaním.

4. Žalúdok

Kto už zažil kŕče v žalúdku, vie, o akú nepríjemnú bolesť ide. Nemôžete jesť, spať a už vôbec sa neviete na nič sústrediť. Čakať, kým bolesť ustúpi, je to jediné, čo môžete v danej chvíli urobiť. Vtedy sa aj minúta zdá nekonečná.

Počas kŕčov sa odporúča piť ešte horúci mätový čaj. Nečakajte, kým vychladne. Zdroj: Pexels.com

Bolesti žalúdka sa prejavujú najmä vtedy, keď sme v pokoji. Občas sa sami seba pýtame, ako to je možné? Odpoveď je jednoduchá: žalúdok má veľmi dobrú pamäť. Ak ste cez deň nestíhali jesť, prípadne ste jedli v zhone alebo ste zažili stresovú situáciu, bolesti žalúdka sa po návrate domov, prípadne vo večerných hodinách s určitosťou nevyhnete.

Šálka horúceho mätového čaju to však v priebehu niekoľkých minút vyrieši. Naštartuje vám žalúdok a podporí celkové trávenie, preto sa nečudujte, ak dostanete ,,vlčí hlad“.

Ak vám už mätová vôňa prekáža, skúste ju zameniť za inú, napríklad za tú z čaju lapacho, ktorý vám žalúdok naštartuje rovnako dobre ako mäta.

Na tráviaci trakt a jeho poruchy vo všeobecnosti priaznivo pôsobí aj čínsky čaj Pu-erh, ktorý podporí prirodzenú činnosť žalúdka a vám sa čochvíľa uľaví.

5. Boj s nadbytočnými kilami

Chcete schudnúť? Skúste to pomocou čaju, napríklad zeleným a už napísaným Pu-erh.

Zelený čaj sa vyznačuje tým, že obsahuje látky, ktoré na seba viažu tuk. Vďaka tomu sa vám pri jeho pravidelnom pití podarí rýchlejšie a ľahšie schudnúť.

Nezabúdajte však, že k tomu, aby ste schudli, patrí aj správna potravinová skladba.

Pri chudnutí je potrebné z pitia zeleného čaju urobiť akýsi ranný rituál – jednu šálku vypite ráno nalačno, môžete ju doplniť aj šťavou z polovice citróna.

Na boj s nadbytočnými tukmi je citrón správna voľba. Zdroj: Pexels.com

Druhým pomocníkom je čínsky čaj Pu-erh, ktorý je zvláštny tým, že ako jeden z mála čajov na trhu neobsahuje kofeín, čím sa stáva vhodným kandidátom aj na večerné popíjanie. Nemusíte mať preto obavy, či budete môcť večer zaspať.

Okrem toho, že obsahuje množstvo minerálov, ako zinok, železo, horčík, vápnik a iné, nájdete v ňom aj množstvo stopových prvkov, najmä selén, zinok, mangán a taktiež vitamíny.

Môžete ho piť aj v tom prípade, ak nepotrebujete schudnúť, znižuje totiž i hladinu cholesterolu v krvi.

Zdroj: najmama.aktuality.skcezokno.netsypanecaje.skdiva.aktuality.skslovenskypacient.skrodinka.skfitshaker.sklepsiden.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií