Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čaká nás reforma trestného práva? Napriek poklesu zločinov má Slovensko druhý najväčší počet väzňov v EÚ

Kabinet Roberta Fica zváži aj zrušenie alebo podstatnú zmenu skutkovej podstaty trestného činu ohýbania práva.

13.11.2023 (SITA.sk) – Kabinet Roberta Fica zváži zrušenie alebo podstatnú zmenu skutkovej podstaty trestného činu ohýbania práva. Vyplýva to z jeho programového vyhlásenia, ktoré bolo v pondelok schválené.

Novelizácia Trestného zákona a poriadku

Zároveň vláda deklaruje zámer reformovať trestné právo tak, aby zodpovedalo európskym štandardom a aktuálnym trendom v trestnej politike najvyspelejších krajín Európskej únie. Prijatie tejto právnej úpravy chce kabinet uskutočniť presadením akútnej novelizácie Trestného zákona a Trestného poriadku a následnou komplexnou rekodifikáciou Trestných kódexov.

Treba priznať, že je zlyhaním viacerých doterajších vlád, že už dávnejšie nezabezpečili nápravu aspoň najkrikľavejších nedostatkov tohto (Trestného, pozn. SITA) zákona. Momentálne však práve zneužívanie a nadužívanie prostriedkov trestného práva za predchádzajúcej vlády viedlo k obnaženiu týchto nedostatkov pred verejnosťou a zosilnel aj odpor odbornej verejnosti a právnej praxe voči existujúcej právnej úprave,“ konštatuje materiál.

Máme druhý najväčší počet väzňov v EÚ

Zároveň uvádza, že napriek poklesu registrovaných trestných činov počet väznených osôb v SR za ostatných 10 rokov neklesá, naopak, mierne stúpa a Slovensko je krajinou s druhým najväčším počtom väznených osôb na 100 000 obyvateľov v rámci EÚ.

Vláda sa aj preto bude prioritne zaoberať formulovaním strategických zámerov trestnej politiky s dôrazom na opatrenia restoratívnej justície,“ uvádza sa v dokumente s tým, že ciele konkrétnych opatrení sa zamerajú najmä na humanizáciu podmienok vo výkone väzby a trestu odňatia slobody v súlade odporúčaniami medzinárodných inštitúcií, znižovanie počtu osôb odsúdených na nepodmienečný trest odňatia slobody, dobudovanie fungujúceho modelu probačnej a mediačnej služby a zabezpečenie reálneho umožnenia ukladania alternatívnych trestov domáceho väzenia a povinnej práce vo významne väčšej miere ako doteraz.

Vláda zákona, nie revanšu

Dokument zároveň zdôrazňuje, že súčasná vláda napriek tomu, že jej predchodcovia premenili oblasť predsúdneho trestného konania na „vojnovú zónu„, nebude vládou revanšu.

Bude vládou zákona, uprednostňujúc systémové riešenia pred riešeniami účelovými, s cieľom napraviť fungovanie inštitúcií spôsobom, ktorého efektívnosť neohrozia ani neskoršie personálne výmeny v ich vedení,“ dodal materiál.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Programové vyhlásenie vlády, Trestný poriadok, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk – Čaká nás reforma trestného práva? Napriek poklesu zločinov má Slovensko druhý najväčší počet väzňov v EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií