fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čaká nás zmena času. Vieme, ako to riešia Železničná spoločnosť Slovensko a RegioJet

Máte tip? napíšte nám mailom

V nedeľu 30. októbra 2016 sa väčšina z nás poteší. Dostaneme totiž jednu hodinu navyše, pretože sa posúva čas z letného na „zimný“ – stredoeurópsky čas. Stane sa tak ráno o 3:00 hod., kedy sa čas posunie naspäť na 2:00 hod.

Vďaka tomuto posunu si budeme môcť v nedeľu pospať o hodinku dlhšie a aj napriek tomu by sme mali všetko stihnúť. Okrem toho to bude mať aj za dôsledok, že sa budeme až do marca zobúdzať do svetlejších rán a naopak, stmievanie budeme zažívať už o niečo skôr, teda niečo po 16tej.

Takýto posun letného a zimného času zažívame na území Česko-Slovenska už od roku 1979, pričom až v roku 1996 sa ustálilo pravidlo, že letný čas trvá 7 mesiacov, konkrétne od posledného marcového víkendu (v noci zo soboty na nedeľu) do posledného októbrového víkendu.

hodiny

Táto zmena času sa však nepožíva na celom svete, pretože by nemala význam všade. Napríklad v pásme, kde je dĺžka dňa v lete a v zime rovnaká, by to bolo zbytočné ako aj v polárnych oblastiach, kde noc trvá pol roka. V súčasnosti platí, že sa letný čas používa vo všetkých štátoch Európy s výnimkou Islandu a Ruska. (Zdroj: sk.wikipedia.org)

Zamýšľal si sa niekedy nad tým, ako tento hodinový posun riešia Železničná spoločnosť Slovensko a RegioJet? My áno a prinášame ti odpoveď.

Pokračovanie na ďalšej strane

Aj nočné vlaky oboch spoločností sa musia popasovať so zmenou času. Čítajte a dozviete sa, ako to urobia.

Prečítajte si tiež:
Vieš, čo treba urobiť, keď ti padne mobil do vody? Dodrž tieto rady a svoj smartfón zachrániš

Železničná spoločnosť Slovensko informovala na svojej webovej stránke, že zmena času sa dotkne iba troch ich spojení. Konkrétne ide o tieto nočné vlaky:

EN 442 Bohemia (Humenné 19.46 h – Praha hl. n. 7.39 h) bude stáť v stanici Čadca medzi 1.59 h letného času a 2.01 h zimného času (62 minút)
R 1614 Zemplín (Humenné 21.37 h – Bratislava Nové Mesto 6.56 h) bude stáť v stanici Ružomberok medzi 1.59 h letného času a 2.03 h zimného času (64 minút)
R 615 Zemplín (Bratislava Nové Mesto 22.37 h – Humenné 7.50 h) bude stáť v stanici Žilina medzi 2.31 h letného času a 2.43 h zimného času (72 minút)

Spoločnosť RegioJet upraví kvôli zmene času z letného na stredoeurópsky čas až 6 autobusových liniek a dva vlakové spojenia. Konkrétne pôjde o tieto spoje:

• Autobusový spoj s odchodom o 23:15 na linke Budapešť – Praha bude odchádzať z Bratislavy o 2:15 nového času.
• Autobusový spoj s odchodom o 21:00 na linke Košice – Praha bude odchádzať z Trenčína o 2:15 nového času.
• Autobusový spoj s odchodom o 19:00 na linke Praha – Košice bude odchádzať z Popradu o 2:25 nového času.
• Autobusový spoj s odchodom o 23:55 Praha – Viedeň bude odchádzať z Brna o 2:30 nového času.
• Autobusový spoj s odchodom o 23:25 Viedeň – Praha bude odchádzať z Brna o 2:00 nového času.
• Autobusový spoj s odchodom 13:30 o Amsterdam – Praha bude odchádzať z Norimbergu o 2:20 nového času.
• Autobusový spoj s odchodom o 14:00 Janov – Praha bude odchádzať z Linzu o 2:15 nového času.

Prečítajte si tiež:
„To si len prechladnutý...": Doktori radia, kedy kvôli chrípke zostať doma

V prípade vlakových liniek RegioJet sa zmena dotkne nočných spojov RJ 1020 a RJ 1021 Košice – Praha a Praha – Košice.

Spoj RJ 1020 z Košíc (odchod o 21:22) do Prahy urobí prestávku po príchode do stanice Ostrava Svinov, odkiaľ bude mať odchod o 2:32 podľa nového stredoeurópského času. Tento spoj tak zo staníc Havířov a Ostrava hl. n. odíde ešte podľa letného (starého času).

Spoj RJ 1021 z Prahy (odchod o 21:46) do Košíc urobí prestávku po príchode do stanice Žilina, odkiaľ bude odchádzať o 3:01 podľa nového stredoeurópského času. Tento spoj tak zo staníc Třinec centrum a Čadca odíde ešte podľa letného (starého času).

Ako využijete hodinku navyše vy? Budete spať alebo skôr dlhšie pracovať? Napíšte nám.

Foto: Pexels
Zdroj: www.slovakrail.sk, www.regiojet.sk, sk.wikipedia.org

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií