fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čaká nás zmena času. O rok si ho zmeníme posledný krát

V nedeľu 25. októbra 2020 sa väčšina z nás poteší. Dostaneme totiž jednu hodinu navyše, pretože sa posúva čas z letného na „zimný“ – stredoeurópsky čas. Stane sa tak ráno o 3:00 hod., kedy sa čas posunie naspäť na 2:00 hod.

Máte tip? napíšte nám mailom

Vďaka tomuto posunu si budeme môcť v nedeľu pospať o hodinku dlhšie a aj napriek tomu by sme mali všetko stihnúť. Okrem toho to bude mať za dôsledok aj to, že sa budeme až do marca zobúdzať do svetlejších rán a naopak, stmievanie budeme zažívať už o niečo skôr, teda niečo po 16tej.

Takýto posun letného a zimného času zažívame na území Česko-Slovenska už od roku 1979, pričom až v roku 1996 sa ustálilo pravidlo, že letný čas trvá 7 mesiacov, konkrétne od posledného marcového víkendu (v noci zo soboty na nedeľu), do posledného októbrového víkendu.

Táto zmena času sa však nepoužíva na celom svete, pretože by nemala význam všade. Napríklad v pásme, kde je dĺžka dňa v lete a v zime rovnaká, by to bolo zbytočné, ako aj v polárnych oblastiach, kde noc trvá pol roka. V súčasnosti platí, že sa letný čas používa vo všetkých štátoch Európy s výnimkou Islandu a Ruska.

Koniec striedania času už o rok

V roku 2018 sa uskutočnil celoeurópsky prieskum, ktorý ukázal, že za zrušenie striedania času je až 84 % Európanov. Následne Európska komisia prijala tento návrh.

Prečítajte si tiež:
Čo robia celebrity v karanténe? Tieto instagramové profily vás pobavia

Poslednú zmenu pôvodne navrhovali na 31. marec 2019, no kvôli nezhodám navrhli odklad na rok 2021. Tie krajiny, ktoré si natrvalo ponechajú “letný čas”, by si hodiny mali poslednýkrát posunúť koncom marca 2021. Tie, ktoré sa rozhodnú riadiť zimným časom, by tak mali spraviť v poslednú októbrovú nedeľu roku 2021. Slovensko sa rozhodlo ponechať si zimný čas.

Výbor EP pre dopravu a cestovný ruch vyzval krajiny EÚ, aby záležitosť zimného a letného času posúdili medzi sebou. Ak budú naplánované časové dohody brzdiť fungovanie trhu, eurokomisia predloží návrh na odloženie dátumu uplatňovania smernice o zmene času maximálne o 12 mesiacov. Zároveň musí dovtedy predložiť nový legislatívny návrh.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj ec

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií