fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čaputová napadne znenie paragrafu 363, generálny prokurátor zasahuje do nezávislosti súdnej moci, tvrdí

Paragraf 363 Trestného poriadku umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie policajta alebo prokurátora v prípravnom konaní, ak zistí nezákonný postup.

Máte tip? napíšte nám mailom

20.1.2023 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová začiatkom budúceho týždňa podá na Ústavný súd SR návrh na začatie konania o súlade paragrafu 363 Trestného poriadku s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec.

Znenie paragrafu 363

Som presvedčená, že terajšie znenie paragrafu 363 a právomoci, ktorými na jeho základe disponuje generálny prokurátor, zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci, ale tiež neprispievajú k budovaniu dôvery v justíciu,” uviedla prezidentka.

Už len samotná skutočnosť, že takýto závažný nástroj, voči ktorému neexistuje opravný prostriedok a jeho používanie generálnym prokurátorom vzbudzuje polemiku v celej spoločnosti, bol podľa hlavy štátu dostatočný dôvod na zmenu alebo spresnenie zodpovedajúcej úpravy Trestného poriadku.

Nenašla sa politická vôľa

Keďže sa v uplynulom období nenašla politická vôľa na zmenu legislatívy, rozhodla som sa využiť svoje kompetencie a obrátiť sa v tejto veci na Ústavný súd SR,” vysvetlila Čaputová.

Prezidentka dodala, že súčasná úprava paragrafu 363 okrem už spomínaného zásahu do nezávislosti súdnej moci, a teda porušenia princípu deľby v neprospech moci súdnej, neguje právo občanov na preskúmanie rozhodnutia o základných právach a slobodách, porušuje právo obetí na účinné vyšetrenie trestného činu, či právo na súdnu ochranu.

Prečítajte si tiež:
Betlehemské svetlo čaká tradičná cesta vlakmi po Slovensku, skauti už boli u prezidentky a pôjdu aj na Lomnický štít (foto)

Nezákonný postup

Paragraf 363 Trestného poriadku umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie policajta alebo prokurátora v prípravnom konaní, ak zistí nezákonný postup.

Viac k témam: Generálny prokurátor, Paragraf 363 Trestného poriadku, Právny systém, Prezidentka SR, Trestný zákon
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová napadne znenie paragrafu 363, generálny prokurátor zasahuje do nezávislosti súdnej moci, tvrdí © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií