fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čaputová podpísala zákon, ktorý umožní zrýchlenie vedenia exekúcií a odstráni sa duplicitná forma sankcionovania

Súčasťou zmien je aj zavedenie donucovacích opatrení.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.2.2023 (SITA.sk) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok podpísala zákon z 1. februára tohto roka, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady SR o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti a rovnako aj zákon o zmene a doplnení zákona o cestnej premávke.

Nepeňažné plnenie

Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec. Od apríla sa tak zrýchli a zefektívni vedenie exekúcií na uspokojenie práv na nepeňažné plnenie, taktiež sa zefektívni právna úprava vynucovania iných povinností nevyhnutných pre ukončenie exekučného konania. Súčasťou zmeny je aj zavedenie donucovacích opatrení, ktorými budú peňažná pokuta, zadržanie vodičského preukazu či zadržanie osvedčenia o evidencii vozidla.

Súčasne sa zmenia úpravy úhrady trov predvedenia, pričom platí, že tieto trovy sú vždy na vrub predvádzanej osoby. Pokiaľ je predvádzanou osobou povinný štatutár, tieto trovy sa vymôžu v rámci vedenej exekúcie niektorým zo spôsobov určených na uspokojenie práv na peňažné plnenie.

Donucovacie opatrenia

Taktiež sa odstráni duplicitná forma sankcionovania, a to vzhľadom na okruh donucovacích opatrení, ktoré je exekútor, ako aj exekučný súd na návrh exekútora oprávnený použiť pri neplnení povinnosti povinného štatutára uskutočniť vyhlásenie o majetku.

Prečítajte si tiež:
Sulík hodnotí odchod z vlády ako najlepšie možné riešenie a priblížil zahlasujú v prípade jej odvolávania (video)

Novelou sa ustanoví, aby v prípade nesplnenia povinnosti poskytnúť súčinnosť exekútorovi, bol exekútor oprávnený podať návrh na uloženie poriadkovej pokuty tretej osobe pre nesplnenie povinnosti poskytnúť súčinnosť na príslušný exekučný súd.

Viac k témam: exekučná činnosť, Prezidentka SR, súdny exekútor
Zdroj: SITA.sk – Čaputová podpísala zákon, ktorý umožní zrýchlenie vedenia exekúcií a odstráni sa duplicitná forma sankcionovania © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií