fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Časté umývanie rúk je peklom pre suché ruky: Je krémovanie bezpečné?

Časté umývanie rúk môže byť pre ľudí so suchou pokožkou či ekzémom hotovým peklom. Kombinácia mydla a teplej vody ruky vysušuje, nehovoriac o dezinfekčných géloch na báze alkoholu. Je teda v poriadku krémovať si ruky ihneď po ich umytí? Odpoveď pozná Lindsay Broadbentová z Centra pre infekciu a imunitu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Suchá pokožka či ekzém sú nepríjemnými problémami sami osebe. Časté umývanie rúk je preto poriadnym utrpením. Hrozí popraskanie kože a extrémne suché kožné ložiská, ktoré môžu štípať, ba dokonca aj krvácať. Záchranou sú hydratačné krémy, ktoré ale môžu, paradoxne, predstavovať hrozbu. Veľa ľudí sa totiž domnieva, že ak si po umytí nakrémujú ruky, sú náchylnejšie na kontamináciu baktériami a vírusmi.

Suché ruky treba hydratovať

V skutočnosti ide o obrovský mýtus. „V používaní krémov na ruky nevidím žiadny problém,“ prezradila Lindsay Broadbentová z Centra pre infekciu a imunitu z univerzity v Belfaste. Dôležité je poriadne si utrieť ruky ešte predtým, než si ich nakrémujete. Dobré je tiež mať svoj vlastný krém, ktorý budete používať iba vy. „Nikdy neviete, či si osoba, ktorá si krémuje ruky vaším krémom, dôkladne umyla ruky,“ vysvetlila Broadbentová.

Krém si aplikujte na chrbát ruky. Pokiaľ máte tubové krémy, snažte sa obmedziť kontakt medzi dýzou a pokožkou. „Vírus síce neprežije v kréme, ale na vrchnáku a dýze sa teoreticky udržať môže,“ objasnila Broadbentová.

Prečítajte si tiež:
Jumping - Originálne cvičenie na trampolíne, vďaka ktorému schudnete!
Časté umývanie rúk je peklom pre suché ruky: Je krémovanie bezpečné?
zdroj: kombo.sk

Dôležité je vybrať vhodný krém

Pokiaľ máte skutočne suché ruky s popraskanou až krvácajúcou pokožkou, je určite najlepšie nakrémovať si ich. V opačnom prípade sú náchylnejšie na infekcie. „Vašou bariérou pre akékoľvek patogény je práve pokožka,“ upozornil Stephen Griffin z výskumnej skupiny pre antivirotiká a vírusovú onkológiu. To ale neznamená, že popraskaná a krvácajúca pokožka automaticky prepustí všetky baktérie a vírusy.

Krém často používajú dokonca aj Broadbentová s Griffinom. Obaja dávajú prednosť najmä krému určenému na ruky. Najlepšou alternatívou sú pre nich nórske krémy, no funguje to s akýmikoľvek inými. Pozor si treba dávať na parfumované kozmetické prípravky, ktoré ruky naopak dehydratujú.

Stránka Equiplo urobila prieskum najlepších krémov na ruky. Víťazom sa stala Neutrogena Hand Care s účinnou zložkou vitamínu D, ktorá sa naviac predáva v tubách. Nič nepokazíte ani Biodermou či klasickou Indulonou. Ak uprednostňujete hĺbkovú hydratáciu, stavte na Niveu Repair & Care. Možností je, samozrejme, veľa, s výberom vhodného krému vám radi pomôžu zamestnanci drogérií či lekární.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj The Guardian Equiplo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií