fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čech roky predstieral imbecilitu a prilepšil si tak o takmer 50-tisíc eur. Teraz je trestne stíhaný

Máte tip? napíšte nám mailom

31-ročný Čech roky klamal lekárov i úradníkov a prilepšil si tak o poriadny balík peňazí.

Mladý muž z Prahy 12 rokov predstieral, že má IQ iba 35, pričom sa mu podarilo oklamať nielen úradníkov, ale i lekárov a podarilo sa mu tým získať viacero príspevkov od štátu. Prvýkrát požiadal o invalidný dôchodok v roku 2006 a dôvodom bola údajná duševná porucha. “Podarilo sa mu prekabátiť niekoľko lekárov, ktorých presvedčil, že trpí stredne ťažkou mentálnou retardáciou s poruchami správania a jeho intelektová výkonnosť je pri spodnej hranici stredne ťažkej mentálnej redardácie s IQ 35,” uviedol hovorca českej polície, Jan Daněk.

Čechovi lekári diagnostikovali oligofréniu a imbecilitu s nepriaznivou prognózou, ktorá si vyžaduje trvalú starostlivosť. Pred sociálnymi pracovníkmi predstieral, že je neustále schúlený pri svojej matke a trasú sa mu ruky. Vždy v nich mal aj medvedíka a vykrikoval, že chce spať.  Vďaka tomu a spomínaným diagnózam poberal nielen invalidný dôchodok, ale i rôzne príspevky vo výške niekoľkých tisíc českých korún. V roku 2012 požiadal aj o príspevok na mobilitu, ktorý mu bol po predložený zdravotnej dokumentácie taktiež schválený. Čech si za celý čas svojho predstierania celkovo prilepšil o jeden a štvrť milióna českých korún, čo je v prepočte takmer 50-tisíc eur.

Prečítajte si tiež:
Knops: Novinka v podobe štuplov do uší, ktoré ti umožnia ztlmiť či zosilniť hlasitosť okolia

Trestné oznámenie na muža podal Úrad práce ČR, kriminalisti, ktorí sa prípadom zaoberali, zistili, že obvinený svoju retardáciu iba predstieral. “K tomuto záveru policajný orgán dospel okrem iného vďaka zisteniu, že muž si aj napriek údajnej mentálnej retardácii zvládol urobiť vodičský preukaz,” uviedol policajný hovorca. Podvodník bol tiež niekoľkokrát odsúdený za majetkovú a drogovú trestnú činnosť, pričom si tieto tresty odpykal. Pred súdmi a ani vo výkone trestu však nevykazoval žiadne známky zásadného mentálneho postihnutia.

“Kriminalisti preto voči mužovi začali trestné stíhanie pre trestný čin podvod, pretože svojim konaním uvádzal lekárov a pracovníkov štátnych úradov do omylu. Tým tak získal všetky dávky neoprávnene. V prípade uznania viny a odsúdenia mu teraz hrozí trest odňatia slobody až na osem rokov,” uviedol Daněk.

 

 

Foto: https://www.youtube.com/watch?v=r4Ogu5nlEW8

Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/617614/cech-predstieral-ze-ma-iq-35-a-ziskal-tak-vyse-miliona-ceskych-korun/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií