Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čelíme najväčšej kríze od druhej svetovej vojny, varuje šéf OSN

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres vyzýva, aby krajiny zabudli na politické hry, zjednotili sa a bojovali za osud ľudstva.

Antonio Gutteres v utorok varoval, že svet čelí najnáročnejšej kríze od čias druhej svetovej vojny. Krajiny čelia nielen pandémii, ale aj recesii, ktorú choroba so sebou prináša. Podľa generálneho tajomníka OSN existuje riziko, že COVID-19 a jeho ekonomický dopad prispejú k zvýšenej nestabilite, stúpajúcim nepokojom a väčšiemu množstvu konfliktov vo svete.

Tajomník vo svojej správe vyzýva, aby krajiny reagovali ráznejšie a účinnejšie na pandémiu a na jej dôsledky. Zdôraznil, že to je možné iba vtedy. ak sa štáty spoja, zabudnú na politické hry a spoločne budú bojovať za osud ľudstva.

Kríza obrích rozmerov

„Čelíme globálnej zdravotnej kríze, aká nemá obdobu v 75-ročnej histórii OSN. Táto kríza zabíja ľudí, šíri utrpenie a ničí ľudské životy. Nie je to však len zdravotnícka kríza. Je to kríza ľudstva. Covid-19 útočí na samotné jadro našej spoločnosti.“

Gutteres zdôraznil, že naša reakcia na krízu by mala byť rozsiahla, koordinovaná a komplexná, štáty by sa mali riadiť Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). To sa podľa neho momentálne nedeje, mnohé štáty nerešpektujú nariadenia WHO a riešia krízu svojím vlastným, individuálnym spôsobom.

„Sme len takí silní, ako najslabší zdravotný systém v našom vzájomne prepojenom svete.“

OSN vyzýva, aby rozvinuté štáty okamžite začali pomáhať chudobnejším štátom, aby aj tieto štáty dokázali zabrániť šíreniu epidémie.

Nie je čas na egoizmus

Mnohé krajiny investujú miliardy do svojich vlastných ekonomík, aby prekonali krízu. Chudobné krajiny však nemajú financie nato, aby túto krízu zvládli. Správa odhaduje, že celosvetovo príde o prácu 5 až 25 miliónov ľudí, čo spôsobí obrovskú finančnú stratu. Správa predpokladá, že finančné investície poklesnú až o 40 %. Najviac postihnuté budú práve chudobnejšie štáty, v ktorých sa nákaza bude pravdepodobne šíriť rýchlo ako oheň. Generálny tajomník OSN vyzýva, aby štáty v tejto situácii konali rázne a najmä rýchlo.

Koronavírusom sa už celosvetovo nakazilo viac než 870 000 ľudí. Chorobe podľahlo 43 522 ľudí. Najviac prípadov hlásia momentále Spojené štáty americké, viac než 180 000. Donald Trump predpokladá, že v Amerike koronavírusu podľahne viac než 200 000 ľudí.

Zdroj Worldometer ABC News BBC
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií