fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Celková suma poskytnutej štátnej pomoci sa vlani znížila takmer o polovicu, štát vyplatil viac než miliardu eur

Podiel poskytnutej štátnej pomoci na hrubom domácom produkte bol v uplynulom roku 1,06 %.

Máte tip? napíšte nám mailom

10.5.2023 (SITA.sk) – V minulom roku poskytol štát pomoc v celkovej výške 1,146 mld. eur. Z toho takmer 87 % bolo z národných zdrojov a 154 mil. eur tvorili prostriedky z fondov Európskej únie.

Ako sa ďalej uvádza v správe o poskytnutej štátnej pomoci v SR za rok 2022, ktorá je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, celková výška štátnej pomoci sa v porovnaní s rokom 2021 znížila o 1,138 mld. eur, čo predstavuje pokles o takmer 50 %.

Skončila sa pandemická pomoc

„Pokles objemu finančných prostriedkov poskytnutých v roku 2022 v porovnaní s rokom 2021 bol spôsobený najmä ukončením poskytovania pomoci v súvislosti s prebiehajúcou pandemickou situáciou spôsobenou ochorením COVID-19,” konštatuje sa v správe.

Podiel poskytnutej štátnej pomoci na hrubom domácom produkte bol v uplynulom roku 1,06 %.

Najväčší objem štátnej pomoci poskytlo v roku 2022 Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, a to na úrovni 361,5 mil. eur.

Ďalej nasledovali Ministerstvo hospodárstva SR so sumou zhruba 307 mil. eur a Ministerstvo financií SR s objemom pomoci 187,9 mil. eur.

Najviac eurofondov išlo do školstva

Najväčší podiel zdrojov Európskej únie pri financovaní schém malo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na úrovni 97 %. Za ním nasledovali Ministerstvo životného prostredia SR a Ministerstvo zdravotníctva SR.

Prečítajte si tiež:
Dôchodcovia vyzbierali viac ako 180-tisíc podpisov, odmietajú ďalej živoriť a do parlamentu idú s jasnými požiadavkami

V porovnaní s rokom 2021 sa zvýšila štátna pomoc poskytnutá na zamestnanosť, pôdohospodárstvo, športové a multifunkčné rekreačné infraštruktúry, financovanie malých a stredných podnikov, kultúru a záchranu kultúrneho dedičstva, miestne infraštruktúry, pomoc na ukončenie činnosti a vzdelávanie.

Zníženie sa najvýraznejšie dotklo pomoci poskytnutej v súvislosti s nápravou vážneho narušenia hospodárstva.

Viac k témam: Eurofondy, Štátna pomoc
Zdroj: SITA.sk – Celková suma poskytnutej štátnej pomoci sa vlani znížila takmer o polovicu, štát vyplatil viac než miliardu eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií