fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Názor mechanika na celoročné pneumatiky: Na ich kúpu rovno zabudnite!

Máte tip? napíšte nám mailom

Bezpečnosť na našich cestách by mala byť pre každého prvoradá. Okrem dobrého technického stavu vozidla netreba podceňovať ani správny výber pneumatík. Práve tie vám totiž neraz dokážu na ceste zachrániť život. 

Okrem toho, že bez pneumatík by sa logicky vaše auto nemohlo ani pohnúť, ak máte obuté staré alebo vyjazdené, na cestu sa ani nevyberajte. Mnohí odborníci sa totiž zhodujú, že jednou z najdôležitejších vecí pre bezpečnú jazdu sú práve pneumatiky. Každý, kto jazdí na aute by mal vedieť, že minimálne na oboch kolesách jednej nápravy musia byť rovnaké pneumatiky. A to nielen rozmer!

Každý výrobca môže mať totižto inak tvarovaný dezén, rôzny materiál a podobne. To výrazným spôsobom môže ovplyvniť jazdné vlastnosti auta, hlavne na mokrej vozovke. Ak však mám byť úprimný, najlepším riešením sú rovnaké pneumatiky na všetkých štyroch kolesách, tvrdí skúsený mechanik.

A čo celoročné pneumatiky?

Už niekoľko rokov môžeme sledovať, že do ponuky sa dostali aj takzvané celoročné pneumatiky. Ich vznik sa pritom môže zdať ako ideálne riešenie. Nemusíte ich totiž ani pred letnou, ani pred zimnou sezónou prezúvať za iné, a tým šetríte čas a peniaze. Ponuka pritom nie je vôbec malá a tieto pneumatiky sú cenovo dostupným riešením.

Prečítajte si tiež:
Značka Tesla obnoví práce v európskej megafabrike
Zdroj: pixabay.com

Horšie je už na tom prax. Ako sme spomínali vyššie, jedným zo základných parametrov pneumatiky je bezpečnosť. To, že ich prezúvame podľa ročného obdobia, má svoj význam. Mnoho zákazníkov si myslí, že na zimných pneumatikách môžu bezpečne jazdiť celý rok. To však vôbec nie je pravda. Zimné pneumatiky sú vyrobené z mäkšej zmesi a v teple opäť výrazne predlžujú brzdnú dráhu, dokonca zvyšujú spotrebu. Naopak, letné logicky nemožno použiť v zime, nakoľko nie sú prispôsobené na sneh a ľad,” uviedol oslovený mechanik.

„Rovnaké to je aj s celoročnými pneumatikami. Nepoznám žiadneho výrobcu, ktorému by sa podarilo spojiť vlastnosti oboch pneumatík tak dokonale, aby fungovali bezchybne v jednom, či v druhom období. Budem sa opakovať, ale ak má byť najdôležitejšou vlastnosťou pneumatiky bezpečnosť, tie celoročné vám ich skrátka neponúknu v takej miere ako zimné v zime a letné v lete,” dodal.

Skúsený pracovník autoservisu pre nás ešte uviedol, že v našich podmienkach celoročné pneumatiky neodporúča. Verí však, že na svete sú krajiny, kde takéto pneumatiky možno význam majú.

Prečítajte si tiež:
Za 3 minúty sa dnes vyrobí rovnaký počet áut ako kedysi za jeden deň: SEAT vo videu porovnáva výrobu s minulosťou
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií