Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ceny bytov opäť stúpali! Najväčšie problémy analytici hlásia na západe

Ceny bytov už dlhodobo nezadržateľne rastú. Začiatok roka opäť prekvapil a ceny stúpajú. Ceny novostavieb v Bratislave dokonca presiahli 3000 eur za m2. 

Pokračovanie pod reklamou

Bývanie v Bratislave nikdy nepatrilo k tým najlacnejším. Keď si chcete ale dnes kúpiť byt v našom hlavnom meste, musíte si nachystať takmer 200 000 eur. Priemerná cena bytov je tu 196 915 eur. Analytici koncom minulého roka odhadovali, že ceny bytov by sa mali pre rok 2019 ustáliť. Tieto prognózy sa však nepotvrdili a od začiatku roka išli ceny hore o takmer 10 000 eur.

Pokračovanie pod reklamou

Dôvodom, prečo je bývanie čoraz drahšie, je slabá ponuka. Podľa portálu Nehnutelnosti.sk je v porovnaní s rokom 2016 o 30% menšia ponuka aj napriek tomu, že na portáli inzeruje o 15 % viac realitných kancelárií. Priemer zvyšuje hlavne fakt, že už dlhodobo chýba ponuka starších bytov, ktoré valcujú novostavby. Tie podľa najnovšej analýzy spoločnosti BENCONT DEVELOPMENT, a. s., presiahli už sumu 3 000 eur za m2. To znamená, že dvojizbový byt s rozlohou 65 m2 za týchto podmienok zaplatíme 195 000 eur, čo aj zodpovedá aktuálnemu priemeru. 

Zdroj: pixabay.com

Bohužiaľ ani ponuka novostavieb nie je na obzvlášť vysokej úrovni. Aj napriek všetkému banky také skeptické nie sú. Úrokové sadzby ostávajú stále na nízkej úrovni. Na zlacňovanie bývania si teda budeme musieť ešte počkať. V prvej fáze by bolo optimálne aspoň ustálenie aktuálnych cien.

Zdroj: zoznamrealit.sk, peniaze.pravda.skbencont.sk

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií