fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čepček chce uzákoniť právo na autorizáciu, médiá by si museli povinne dávať odobriť prepisy rozhovorov

Podľa návrhu by mala každá fyzická alebo právnická osoba právo písomne požiadať o autorizáciu ešte pred poskytnutím rozhovoru alebo vyjadrenia pre médiá.

Máte tip? napíšte nám mailom

10.4.2023 (SITA.sk) – Nezaradený poslanec Martin Čepček predložil do Národnej rady SR návrh, ktorým chce do zákona o publikáciách zakotviť právo na autorizáciu.

Podľa jeho návrhu by mala každá fyzická alebo právnická osoba právo písomne požiadať o autorizáciu ešte pred poskytnutím rozhovoru alebo vyjadrenia pre médiá.

Lehota aspoň 24 hodín

Vydavateľ periodickej publikácie, prevádzkovateľ spravodajského webového portálu alebo tlačová agentúra by následne boli povinní zaslať tejto osobe úplné znenie prepisu rozhovoru alebo vyjadrenia pred publikovaním a „poskytnúť jej lehotu nie kratšiu ako 24 hodín na vykonanie autorizácie.“

„Zabezpečilo by sa tak, aby osoba poskytujúca rozhovor alebo vyjadrenie mala možnosť opraviť alebo korigovať nepresnú citáciu, zavádzajúci interpretáciu alebo vytrhnutie časti vyjadrenia z kontextu,“ zdôvodnil Čepček v návrhu.

Účinnosť ešte pred voľbami

Dané médium by potom bolo povinné publikovať text aj s úpravami. Ak s úpravami nesúhlasí, nesmie ho publikovať, navrhuje poslanec.

Za porušenie tejto povinnosti by hrozila pokuta do 3 000 eur. Účinnosť zákona Čepček navrhuje od 1. septembra, čiže mesiac pred parlamentnými voľbami.

Prečítajte si tiež:
Pád lietadla pri Trenčianskych Stankovciach si vyžiadal zranených a štyroch mŕtvych (foto)

Viac k témam: Médiá, Novinári, právo na autorizáciu
Zdroj: SITA.sk – Čepček chce uzákoniť právo na autorizáciu, médiá by si museli povinne dávať odobriť prepisy rozhovorov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií