fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Smutné správy spod najvyššieho vrchu Európy: slovenský horolezec Maroš Červienka je už viac ako týždeň nezvestný!

Máte tip? napíšte nám mailom

Dlhoročný reprezentant a jeden z najlepších slovenských horolezcov v stredných horách Maroš Červienka je už viac ako týždeň nezvestný na južnej strane vrchu Mont Blanc.

TASR informoval predseda Slovenského horolezeckého spolku (JAMES) Igor Koller s tým, že šanca na prežitie je prakticky nulová.

Záchranné a pátracie akcie už ukončili. Dvadsaťsedemročný Červienka mal v pláne sólový výstup Majorovou cestou v južnej stene Mont Blancu a v nedeľu 1. júla sa spolu s horskými vodcami J. Kořínkom a R. Šrobom vyviezol z talianskej strany lanovkou Helbroner, odkiaľ pokračoval do bivaku Fourche.

Červienka
Plánoval sólový výstup Majorovou cestou v južnej stene Mont Blancu. Zdroj: facebook.com/MARVAtycinkaren

Majorova cesta patrí ku klasickým veľkým výstupom na Mont Blanc, ale je objektívne nebezpečná pre pád lavín a serakov. Preto ju chcel Červienka absolvovať v noci z 1. na 2. júla a zostúpiť do Chamonix. Tam však neprišiel a na ďalší deň sa rozbehla pátracia akcia hlavne pomocou helikoptér.

Na prístupových cestách do bivaku Fourche, do Col Moore a ani v stene sa však nenašli žiadne stopy po slovenskom horolezcovi. Pod cestou bolo spadnutých niekoľko lavín a serakov. Pátranie prerušovalo nepriaznivé počasie, keď 4. júla napadlo nad 3500 metrov 20 až 30 cm nového snehu. V ten istý deň sa do bivaku Fourche dostali Ondrej Húserka a Ivan Šabo, našli Červienkov zápis v knihe túr, ale pre nebezpečné podmienky nemohli pokračovať ďalej. Pátranie pomocou helikoptér pokračovalo ďalej bez akýchkoľvek výsledkov.

Prečítajte si tiež:
Fakty o Angeline Jolie: Má slovenské korene a jej dcéra chce byť mužom
Červienka
Majorova cesta patrí ku klasickým veľkým výstupom na Mont Blanc, ale je objektívne nebezpečná pre pád lavín a serakov. Zdroj: facebook.com/MARVAtycinkaren

“Poďakovanie za veľkú snahu pomôcť a urobiť maximum pre záchranu Marošovho života patrí záchranárom z Aosty a Chamonix, horským vodcom Jánovi Kořínkovi, Radkovi Lienerthovi, Rasťovi Šrobovi, vodcom z ENSA, Petrovi Závackemu z HZS Vysoké Tatry a všetkým ďalším, ktorí pomáhali pri získavaní informácii a koordinácii pátrania,” uviedol Koller.

Slovenská diplomacia pri pátraní nespolupracovala. “Naše veľvyslanectvá v Ríme, respektíve v Paríži (do teritória ktorých spadá južná, respektíve severná časť Mont Blancu), neboli v tomto prípade oslovené so žiadosťou o súčinnosť,” uviedol pre TASR tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Zdroj: http://www.teraz.sk/slovensko/horolezectvo-cervienka-chcel-vystupi/335846-clanok.html

Foto: https://sport.aktuality.sk/c/345694/slovensky-horolezec-chcel-vystupit-na-mont-blanc-je-nezvestny-a-jeho-sanca-na-prezitie-je-nulova/,

https://www.facebook.com/MARVAtycinkaren/photos/pcb.895957870612375/895957833945712/?type=3&theater,

https://www.facebook.com/MARVAtycinkaren/photos/pcb.895957870612375/895950043946491/?type=3&theater

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií