fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Smutné správy spod najvyššieho vrchu Európy: slovenský horolezec Maroš Červienka je už viac ako týždeň nezvestný!

Dlhoročný reprezentant a jeden z najlepších slovenských horolezcov v stredných horách Maroš Červienka je už viac ako týždeň nezvestný na južnej strane vrchu Mont Blanc.

TASR informoval predseda Slovenského horolezeckého spolku (JAMES) Igor Koller s tým, že šanca na prežitie je prakticky nulová.

Záchranné a pátracie akcie už ukončili. Dvadsaťsedemročný Červienka mal v pláne sólový výstup Majorovou cestou v južnej stene Mont Blancu a v nedeľu 1. júla sa spolu s horskými vodcami J. Kořínkom a R. Šrobom vyviezol z talianskej strany lanovkou Helbroner, odkiaľ pokračoval do bivaku Fourche.

Červienka
Plánoval sólový výstup Majorovou cestou v južnej stene Mont Blancu. Zdroj: facebook.com/MARVAtycinkaren

Majorova cesta patrí ku klasickým veľkým výstupom na Mont Blanc, ale je objektívne nebezpečná pre pád lavín a serakov. Preto ju chcel Červienka absolvovať v noci z 1. na 2. júla a zostúpiť do Chamonix. Tam však neprišiel a na ďalší deň sa rozbehla pátracia akcia hlavne pomocou helikoptér.

Na prístupových cestách do bivaku Fourche, do Col Moore a ani v stene sa však nenašli žiadne stopy po slovenskom horolezcovi. Pod cestou bolo spadnutých niekoľko lavín a serakov. Pátranie prerušovalo nepriaznivé počasie, keď 4. júla napadlo nad 3500 metrov 20 až 30 cm nového snehu. V ten istý deň sa do bivaku Fourche dostali Ondrej Húserka a Ivan Šabo, našli Červienkov zápis v knihe túr, ale pre nebezpečné podmienky nemohli pokračovať ďalej. Pátranie pomocou helikoptér pokračovalo ďalej bez akýchkoľvek výsledkov.

Červienka
Majorova cesta patrí ku klasickým veľkým výstupom na Mont Blanc, ale je objektívne nebezpečná pre pád lavín a serakov. Zdroj: facebook.com/MARVAtycinkaren

“Poďakovanie za veľkú snahu pomôcť a urobiť maximum pre záchranu Marošovho života patrí záchranárom z Aosty a Chamonix, horským vodcom Jánovi Kořínkovi, Radkovi Lienerthovi, Rasťovi Šrobovi, vodcom z ENSA, Petrovi Závackemu z HZS Vysoké Tatry a všetkým ďalším, ktorí pomáhali pri získavaní informácii a koordinácii pátrania,” uviedol Koller.

Slovenská diplomacia pri pátraní nespolupracovala. “Naše veľvyslanectvá v Ríme, respektíve v Paríži (do teritória ktorých spadá južná, respektíve severná časť Mont Blancu), neboli v tomto prípade oslovené so žiadosťou o súčinnosť,” uviedol pre TASR tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Zdroj: http://www.teraz.sk/slovensko/horolezectvo-cervienka-chcel-vystupi/335846-clanok.html

Foto: https://sport.aktuality.sk/c/345694/slovensky-horolezec-chcel-vystupit-na-mont-blanc-je-nezvestny-a-jeho-sanca-na-prezitie-je-nulova/,

https://www.facebook.com/MARVAtycinkaren/photos/pcb.895957870612375/895957833945712/?type=3&theater,

https://www.facebook.com/MARVAtycinkaren/photos/pcb.895957870612375/895950043946491/?type=3&theater

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií