fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dojemná spoveď českej zdravotnej sestry z New Yorku: Nemali sme do čoho baliť mŕtvych

Fyzické a psychické vyčerpanie, nedostatok vybavenia, obrovské počty pacientov a pocit bezmocnosti z toho, že mnohým nie je možné pomôcť. S tým všetkým v posledných týždňoch bojovala zdravotná sestra Martina Němcová, ktorá sa stará o pacientov s COVID-19 v nemocnici vo White Plains neďaleko New Yorku. 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na vrchole epidémie zažila situácie dovtedy nepredstaviteľné. Mŕtvych pacientov jej pomáhali baliť študentky, “ktoré ešte ani nezmaturovali”, a v určitej fáze nemocnici došli aj “veci, do ktorých tých mŕtvych ľudí balili”. Povedala, že by podobným svedectvám sama neverila, keby krízu neprežila.

,,Asi jediné slovo, ktorým sa to dá popísať, je cunami. Viete, že nejaká vlna príde, ale neviete si predstaviť, ako strašne obrovská tá vlna bude,” povedala 45-ročná Češka, ktorá v nemocnici severne od New Yorku pracuje viac ako 20 rokov. Na rozsah krízy z posledných týždňov sa podľa nej v podstate nebolo možné pripraviť. ,,Pripravíte si nejaké tie ventilátory, a tak ďalej, a zrazu zistíte, že to, čo ste si pripravili, je asi tak desať percent toho, čo naozaj potrebujete,” zhrnula.

Zdravotníci vo White Plains začali epidémiu pociťovať prví

Zdravotníci vo White Plains začali epidémiu pociťovať ako jedni z prvých v USA, pretože sa im do starostlivosti dostali chorí z neďalekého New Rochelle. To je na severovýchodnom predmestí New Yorku, ktoré bolo spočiatku aj hlavným ohniskom nákazy koronavírusu v USA. V druhom marcovom týždni tam bola vyhlásená lokálna karanténa po tom, čo lekári odhalili stovku infikovaných.

,,New York hlásil desať chorých a my sme ich naraz mali niekoľko stoviek a vôbec sa to nedalo zvládnuť. Zakaždým, keď ste sa pozreli k dverám, tak tam bola ďalšia sanitka s niekým, kto nemohol dýchať,” opísala situáciu Němcová s tým, že na novú chorobu žiaden zo zabehnutých postupov nefungoval.

,,A zrazu tá bezmocnosť, tá strašná bezmocnosť, že nech robíte, čo robíte, tak sa s tým nedá vôbec nič urobiť. A keď sa otočíte, je tam ďalších desať, dvanásť, pätnásť (pacientov),” pokračovala.

Päťnásobný nárast

Na jej pracovisku sa v necelom mesiaci kapacita intenzívnej starostlivosti navýšila zo 16 lôžok na 82, pričom miesta sa rýchlo naplnili. Každý zdravotník musel dohliadať na viac vážne chorých pacientov, než je zvykom, a ochranné pomôcky určené na jedno použitie sa začali používať opakovane, podobne ako trubičky od pľúcnych ventilátorov. ,,Hneď ako uvoľníte posteľ, tak je tam niekto iný … Naše márnice boli, samozrejme, úplne preplnené, museli sme tých ľudí dávať do mraziacich áut. Došli nám tie veci, do ktorých sa tí mŕtvi ľudia balia,” opísala. Z rozhovorov so zdravotníkmi pôsobiacimi neďaleko veľkomesta sa dozvedela, že môže byť ešte horšie.

Ako obzvlášť extrémny jej v pamäti utkvel moment, keď musel byť jednému z pacientov, ktorý “očividne umieral”, v zhone a bez dôkladného čistenia odobraný ventilátor kvôli záchrane iného chorého. Umierajúci potom zostal na lôžku s dýchacou maskou a ,,čakali sme, kým mu jednoducho vypovie srdce.”

Pri jednej zo zmien na začiatku apríla zase Němcovej umreli pred očami dvaja pacienti počas jednej hodiny. Keď si vyžiadala posilu kvôli uvoľňovaniu lôžok, ,,poslali mi žiačky zo škôl, ktoré ešte ani nezmaturovali.” ,,To boli naše pomocné sily, ktoré pomáhali tie mŕtve baliť,” opísala matka dvoch detí.

Prečítajte si tiež:
Víchrica Sabine vo svete zabíjala, dnes zasiahne aj Slovensko

Zdravotníci nemajú čas jesť ani piť

Zdravotníci starajúci sa o ľudí nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 kvôli ochranným oblekom a izoláciou od vonkajšieho sveta často za dlhých zmien nemajú čas ani jesť a piť. S únavou sa potom spája nebývalá psychická záťaž, ktorá je umocnená zložitým rozhodovaním pri komunikácii s rodinnými príslušníkmi chorých. ,,Veľakrát to bolo krásne, že ste dokázali tie rodiny spojiť. A niekedy to bolo, že vás to úplne rozhodilo,” opísala Němcová.

Spomenula v tejto súvislosti prípad istej ženy, ktorá nechcela poslať fotografiu svojho chorého manžela, pretože po niekoľkých dňoch hospitalizácie “vyzeral ako niekto úplne iný“. Inej žene sa údajne pri pohľade na svojho muža ležiaceho na jednotke intenzívnej starostlivosti priťažilo natoľko, že krátko nato utrpela infarkt. ,,Predtým na tom bola veľmi dobre, len sa jej horšie dýchalo. A keď ho videla, strašne sa rozplakala a hovorila, ‘dostaňte ma odtiaľto preč’ … Neviem, či to tá pani prežila,” opisovala Němcová.

Ľudia “zvonku” tomu nerozumejú

Ona aj ďalší zdravotníci pôsobiaci vo White Plains už majú v týchto dňoch kvôli možným psychickým ťažkostiam k dispozícii odbornú pomoc, pre českú sestričku sú ale jej najväčšou oporou kamaráti a rodina. Priznala však, že pocity zo zážitkov z práce sa veľmi ťažko vysvetľujú “niekomu, kto v tom nie je”. Snažia sa tak čo najviac komunikovať so svojimi kolegyňami.

Prečítajte si tiež:
Toto je 14 najkrajších žien na svete podľa časopisu People. Je tam aj tvoja favoritka?

,,Proste vždy si spytujem (svedomie) a mám pocit viny, že som niekde niečo mala urobiť,” povedala. Aj pre ostrieľaných zdravotníkov a zdravotníčky pri tom môže byť situácia v istých momentoch nezvládnuteľná. Němcová spomínala na koniec jednej zo svojich 12-hodinových zmien, pri ktorej jej rovnako veľmi skúsenú kolegyňu zrejme premohla panika a jej pacientov musel prevziať niekto iný. ,,Jednoducho to nešlo. To dievča to vôbec neunieslo, nemohla ísť späť dovnútra,” spomínala Češka.

Situácia sa zlepšila, keď dorazili zdravotníci z armády

V posledných dňoch sa už podľa všetkého situácia v nemocniciach štátu New York zlepšuje. Zlom vo White Plains prišiel podľa Němcovej na Veľkonočný pondelok, keď dorazili posily v podobe skupiny armádnych zdravotníkov. ,,To bol zázrak, to sa vôbec nedá opísať. Stáli tam a čakali, kým im povieme, čo majú robiť … A od toho dňa je všetko lepšie,” povedala.

Česká zdravotná sestra sa domnieva, že jej nemocnica sa s udalosťami posledných týždňov vysporiadala najlepšie, ako mohla. Šokom pre ňu vraj bolo to, že kvôli vírusu COVID-19 nezomierali len dlhodobo vážne chorí alebo starí ľudia. ,,Ja som pochovala dvadsaťsedemročného,” vyhlásila. Vysvetlila, že daný muž mal astmu, čo ale podľa nej stále nebol scenár, aký by médiá na začiatku pandémie popisovali. ,,Vôbec nehovorili, že takíto mladí ľudia budú umierať,” dodala.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tyden

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií