Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Česko-slovenský tím lekárov operuje deti v Nairobi, koordinátorom projektu je náš vojnový fotograf Ján Husár

Ján Husár je slovenský dokumentárny a vojnový fotograf. Táto práca ho zaviedla napríklad do Iraku, Afganistanu, do Pásma Gazy či na Krym. Okrem toho je však už niekoľko rokov aj koordinátorom projektu humanitárnej pomoci v kenskom Nairobi.

Ide o pomoc deťom s vrodenými srdcovo-cievnymi chorobami. Práve teraz prebieha už šiesty ročník tejto misie, organizovanej viacerými neziskovými organizáciami – Earth CauseSlovakAid, ako aj dobrovoľníkmi z bratislavského Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, z Fakultnej nemocnice v Motole a Nemocnice Na Homolce v Prahe.

[envira-gallery id=“85334″]

V nedeľu doletel, v pondelok bol v nemocnici

Túto nedeľu svet zasiahla správa o havárii lietadla smerujúceho z etiópskej Addis Abeby do kenského Nairobi. Nehodu nik neprežil. Presne v ten deň cestoval do Nairobi aj Ján, no inou linkou. Po prílete sa na sociálnej sieti ozval svojim známym a vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým. Mrazivé je, že s jednou z obetí sa mal práve v Nairobi stretnúť…

No misia si vyžaduje plné sústredenie. Totiž hneď na druhý deň (pondelok 11. 3.) zverejnil fotografiu chlapca, ktorý išiel na operáciu srdca. Je prvým pacientom tohtoročnej misie, ktorá sa realizuje vďaka programu Sharing Slovak Expertise. Nástroj na zdieľanie slovenských skúseností a expertízy – Sharing Slovak Expertise (SSE) – bol spustený v januári 2019. Plynule nadväzuje na program CETIR, ktorý bol súčasťou aktivít SlovakAid od roku 2011. Aktivity Nástroja SSE sú súčasťou oficiálnej rozvojovej pomoci (Official Development Assistance – ODA) Slovenskej republiky.

Prvý pacient tohtoročnej misie sa už zotavuje po operácii srdca českými a slovenskými lekármi. Zdroj: facebook.com/Jan Husar

Cieľom nie je len vykonať každoročne niekoľko operácií, tým sa to nekončí.

„Náš spoločný projekt nielen lieči deti s komplikovanými vrodenými srdcovými chybami, ale aj prispieva k rozvoju miestneho detského kardiocentra a vzdelávaniu personálu v našej partnerskej nemocnici Mater Misericordiae Hospital, píše Ján. Takisto plánujú rozvíjať spoluprácu s Národným ústavom srdcových a cievnych chorôb, ide o stáže pre kenský personál na Slovensku. Prezradil nám to v októbri v rozhovore. Nejaké stáže prebehli už aj v minulosti a kenský tím je schopný riešiť určité problémy. Ján verí, že presne toto je správna cesta pomoci Afrike.

V Keni sa ročne narodí až 3500 detí so srdcovými chorobami. Včera mali v nemocnici aj milú návštevu – na kontrolu prišiel 4-ročný Andreas, ktorého operovali minulý rok, v júni 2018.

Zdroj: facebook.com/Jan Husar

Zachraňujú životy

V júni minulého roka bola jednou z pacientov aj malá Tasha, ktorej zákrok zachránil život. Aj vďaka Jánovi môžeme vidieť konkrétne príklady konkrétnych detí. Nehovoríme teda o pomoci v Afrike v tom najglobálnejšom význame, o tom, čo, kde, kedy a ako by sa mohlo. Práve naopak. Konkrétni lekári a zdravotné sestry pomáhajú v konkrétnej nemocnici v Nairobi deťom ako Tasha či Andreas.

Držíme palce pri ďalších zákrokoch.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií