fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Českom zaznela pieseň Není nutno: Poďakovanie lekárom či predavačom

Ľudia z Českej republiky mali včera v poobedných hodinách možnosť poďakovať zdravotným sestrám, lekárom, lekárnikom či iným ľuďom, ktorí svojou prácou bojujú proti koronavírusu. K poďakovaniu sa pripojili aj verejnoprávne mediálne inštitúcie Česká televize a Český rozhlas. Práve Český rozhlas polhodinu po 12. hodine odvysielal pieseň „Není nutno“, ktorá sa stala symbolom vďaky.

Máte tip? napíšte nám mailom

Myšlienku vzdať hold ľuďom, ktorí aj naďalej chodia do práce, aby verejnosť ochránili pred koronavírusom, predstavili organizátori zo spolku Piána na ulici. Ľudí v celej Českej republike vyzvali, aby chytili do rúk akýkoľvek hudobný nástroj a spoločne si zahrali či zaspievali. Český rozhlas na základe akcie „Není nutno nespívat!“ odvysielal pieseň „Není nutno“ v podaní Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře.

Vďaka tým, ktorí pracujú

Cieľom tejto výzvy bolo priniesť do aktuálnych čias pandémie trochu pozitivizmu a dobrej energie. „Ľudia sedia vo svojich obývačkách, sledujú správy o počte mŕtvych a nakazených, v mene usporiadateľov uviedol Ondřej Kobza. Organizátori tak chceli vykresať vlnu jednej veľkej kolektívnej energie, kedy v jeden moment bude množstvo ľudí spievať jednu pieseň. „Pre radosť, pre povzbudenie a pre tých vonku, ktorí sa starajú,“ dodal Kobza.

Inšpiráciou pre tento nápad boli informácie a videá z Talianska, kde ľudia postávajú na balkónoch a spoločne spievajú, hrajú na hudobné nástroje či tancujú. V Španielsku zase policajti na uliciach hrali na gitary pod balkónmi rodín uväznených v karanténe.

Prečítajte si tiež:
Celé Slovensko bude možné odpojiť od internetu jediným kliknutím! Prečo?

Není nutno aby bylo přimo veselo

Tvárou akcie je český herec Zdeněk Svěrák a rovnako aj Jaroslav Uhlířom, ktorí pieseň naspievali v roku 2007. Preslávila sa vďaka českému filmu Traja veteráni. „Iné národy sa posilňujú bojovým pokrikom, my, Česi, sme v štrnástom storočí spievali, aby nás pánboh ochránil, v dvadsiatom, aby mier zostal s našou krajinou,“ poznamenal Svěrák. Ľudí zároveň vyzval, aby túto tradíciu spoločne oživili a rovnako, ako v minulých storočiach, aj v tom súčasnom si pomohli piesňami.

Akciu „Není nutno nespívat!“ podporilo aj Ministerstvo vnútra Českej republiky. Päť členov z ministerstva spoločne odspievalo pieseň stojac vonku s rúškami na tvárach. „Aj my podporujeme hrdinov dnešných dní. Zdravotníkov, policajtov, hasičov, vodičov, predavačov, poštárov… No proste všetkých, ktorí bojujú v prvej línii,“ znie odkaz ministerstva na Twitteri.

Pieseň zaznela aj v supermarketoch

Organizátor akcie Petr Hanousek zaistil, aby pieseň odvysielali aj mestské rozhlasy a dokonca aj interné rádiá supermarketov. „Tí ľudia by mali vedieť, že sme tu s nimi. Aj keď len symbolicky,“ vysvetlil Hanousek. V neposlednom rade prehlásil, aby sa ľudia po celej republike pri spievaní nahrali na video či vyfotografovali a pridali hashtagy #neninutnonezpivat a #zpivajicikarantena.

Prečítajte si tiež:
Milovníci zmrzliny, POZOR! Viete, ako rozoznať kvalitnú od tej umelej?
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj iDNES
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií