Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Český parlament schválil obrannú dohodu s USA, ktorá zjednoduší rozmiestnenie amerických vojakov v krajine

Dohoda teraz putuje na podpis k prezidentovi Petrovi Pavlovi. 

20.7.2023 (SITA.sk) – Český parlament dal v stredu očakávaný súhlas s obrannou dohodou podpísanou v máji so Spojenými štátmi, ktorá prehĺbi vojenskú spoluprácu a uľahčí rozmiestnenie amerických vojakov na českom území.

Spojenectvo s demokratickými krajinami

Dolná komora parlamentu hlasovala v pomere 115:18 a dohoda, ktorú minulý týždeň schválil i český Senát, teraz putuje na podpis k prezidentovi Petrovi Pavlovi.

„V tejto situácii sa nezaobídeme bez silného spojenectva s ostatnými demokratickými krajinami,“ povedala poslancom v parlamente česká ministerka obrany Jana Černochová. Povedala, že „dohoda je absolútne v našom národnom záujme“.

Podpísanie dohody

Černochová podpísala dohodu s ministrom obrany USA Lloydom Austinom 23. mája vo Washingtone.

Spojené štáty majú takéto dohody s 24 ďalšími členmi Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) vrátane Poľska, Slovenska, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Estónska, Rumunska a Bulharska, ktoré tvoria východné krídlo aliancie.

Viac k témam: Český parlament, Český prezident, dohoda o obrannej spolupráci, Podpísanie dohody
Zdroj: SITA.sk – Český parlament schválil obrannú dohodu s USA, ktorá zjednoduší rozmiestnenie amerických vojakov v krajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií